Медведев смета дека Украина може никогаш да не влезе во НАТО

Дмитриј Медведев / Фото EPA-EFE/YULIA ZYRYANOVA

Украина можеби никогаш нема да биде примена во НАТО, Алијансата едноставно се плаши тоа да го каже гласно, смета заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев, коментирајќи ги одлуките од првиот ден од самитот на НАТО во Вилнус.

– Се е како што мислевме: Акцискиот план за членство на Украина во Алијансата – укинат. Во смисла на побрзо примање. Да се покани (Украина) во НАТО. Но, ќе ја примат – не се знае кога и под кои услови. Многу веројатно – никогаш. И тоа е она што реалистите во Алијансата се плашат да го кажат гласно, напиша Медведев на Телеграм.

Според него, намерата на земјите од НАТО да ја зголемат воената помош за Киев е всушност ќорсокак, трета светска војна е сè поблиску.

– Да се зголеми воената помош за режимот во Киев. Со сè што е можно: ракети, касетна муниција, авиони. Сосема полудениот Запад не можеше ни да смисли ништо друго. Предвидливост од највисоко ниво, до идиотизам. Фактички – ќорсокак. Трета светска војна е сè поблиску, оцени Медведев.

Тој додаде дека „руската специјална воена операција“ ќе продолжи, а нејзините цели ќе останат исти.

– Што значи сето ова за нас? Сè е очигледно. Специјалната воена операција ќе продолжи со истите цели. Една од нив е и откажување на киевската нацистичка група од членство во НАТО, на што инсистиравме од самиот почеток (што е невозможно), напиша тој.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот