Масовни воени вежби во Русија, мобилизирани 128.000 војници - Слободен печат

Масовни воени вежби во Русија, мобилизирани 128.000 војници

Русија почна големи годишни воени вежби денеска мобилизирајќи 128.000 војници во централниот дел на земјата вклучувајќи кинески војници и авиони, со цел да се одбивање можен исламистички напад.

Вежбите се одржуваат претежно во регионот Оренбург, што граничи со Казахстан. Тие се нарекуваат Центар-2019 година и вклучени се „повеќе од 20 000 воени возила, речиси 600 авиони и до 15 бродови”, се вели во соопштението на руското Министерство за одбрана.

Покрај руските војници, во вежбата треба да учествуваат војници од Кина, Индија, Пакистан и неколку земји од Централна Азија. Ќе учествуваат и дваесет кинески авиони и хеликоптери. Русија организира големи воени вежби секоја година во септември.

Во претходните вежби во Источен Сибир и рускиот Далечен исток учествуваа 300.000 луѓе и целиот современ арсенал на руската војска, вклучително и ракетите Искандер, способни да носат нуклеарни боеви глави.

Прочитај повеќе

Демонстрации во Јордан против увозот на гас од Израел (ВИДЕО)

Слободен Печат

Уапсени две лица што се обиделе да продадат 12 милијарди лозинки

Слободен печат

Тактиката на Макрон за „исцрпување“ на демонстрантите дава резултати?

Слободен печат

Се појави нов мистериозен вирус – американските власти ги прегледуваат патниците од Кина на аеродромите

Слободен Печат

Секојдневните потреби го натерале прачовекот добро да го запознае морското дно

Слободен печат

Харадинај оди во Хаг

Слободен Печат

Остави Коментар

fifteen + thirteen =

Прочитај повеќе

Курти сѐ уште е оптимист дека ќе има договор за формирање влада на Косово

Слободен печат

Бразил: Сменет министерот кој во говор го цитираше Јозеф Гебелс

Слободен печат

Поголема група мигранти од Средна Америка се движат кон САД

Слободен Печат

Ирански генерал доби санкции од САД

Слободен Печат

Ликвидација во Белград: Застрелан маж додека со сопругата го чекал детето пред училиште

Слободен печат

Словенија повлече шест и пол тони унгарско мисиркино месо поради птичји грип

Слободен Печат