19 C
Скопје

Мареј: Младите тенисери не можат да ја загрозат големата тројка

Британскиот тенисер Енди Мареј смета дека играчите од новата генерација се уште не можат да ги загрозат Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Рожер Федерер во борбата за трофеите на грен слем турнирите.

Ѓоковиќ изминатиот викенд по деветти пат триумфира на Австралија Опен, дојде до 18. грен слем титула во кариерата откако во финалето во три сета со 7:5,6:2,6:2 го победи Данил Медведев и ја продолжи доминацијата на големата тениска тројка.

Ѓоковиќ, Надал и Федерер победија на 15. од последните 16. грен слем турнири, единствен кој ја наруши доминацијата е Доминик Тим со триумфот на УС Опен откако Ѓоковиќ беше дисквалификуван, а другите двајца тенисери од големата тројка не настапија. Токму поради тоа, Мареј смета дека младите тенисери на кои им припаѓаат и Медведев и Тим, сè уште не можат да ги загрозат Федерер, Надал и Ѓоковиќ.

Прочитајте и...  Повторно заедно: Еве на кој турнир се пријавија Ѓоковиќ, Надал и Федерер

– Очекував финалето да биде понеизвесно, но исто така знам колку Новак е добар кога „ја игра“ својата игра и е неверојатно мотивиран. Кога играш против некој што освоил 17. грен слем титули, 19 или 20, како што го прават овие момци е застрашувачко. Младите тенисери не покажаа дека им се приближија. На УС Опен, Доминик Тим го направи тоа што требаше за да победи, но доколку Новак не го испратеше топчето во вратот на линиската судијка, мислам дека конечниот исход ќе беше поинаков – вели трикратниот грен слем шампион, Енди Мареј.

Славниот тренер нема дилеми: Ѓоковиќ технички и тактички е најсовршениот тенисер на сите времиња

Виландер воодушевен од настапот на Ѓоковиќ

Откако загуби во финалето, му упати интересна порака: Новак, сакам да ми бидеш тренер

Поврзани вести

Павлов: Тренинг кампот во Дубаи е полн погодок

Зоран Спасоски

Спортскиот директор на КФСМ, Тодор Гечевски за неуспехот на квалификациите за ЕП 2022: Ни недостигаше малку среќа, но иднината ветува

Сака слободно да трча: Олимписка шампионка на суд за човекови права!

Слободен печат

Тајгер Вудс не бил под дејство на алкохол или дрога, но го чека казна!

Слободен печат

Гордоста на Милан и Интер во легенда, Црвена звезда има чест уште еднаш да го почувствува „Сан Сиро“!

Слободен печат

Леонарди ги потврди преговорите: Наскоро одлука за Мбапе и Нејмар!

Слободен печат

Остави Коментар