Манчини го одбра тимот за дуелот со Македонија

Роберто Манчини/ фото: EPA-EFE/ELISABETTA BARACCHI

Селекторот на фудбалската репрезентација на Италија, Роберто Манчини го објави конечниот список од 23 фудбалери на кои ќе смета за полуфиналниот бараж натпревар против Македонија и евентуалниот натпревар во финалето против победникот од дуелот Португалија – Турција.

Манчини одлучи од списокот да отпаднат Џанлука Скамака од Сасуоло, Николо Заниоло од Рома и Андреа Белоти од Торино.

На списокот сепак се најде името на Џорџо Кјелини кој најверојатно нема да настапи вечерва.

Список на италијански фудбалери за бараж натпреварот со Македонија:
ГОЛМАНИ: Алесио Крањо (Калјари), Салваторе Сиригу (Џенова), Џанлуиџи Донарума (ПСЖ).
ОДБРАНА: Франческо Ачерби (Лацио), Александро Бастони (Интер), Џорџо Кјелини (Јувентус), Матија Де Шилјо (Јувентус), Емерсон Палмиери (Лион), Алесандро Флоренци (Милан), Џанлука Манчини (Рома).
СРЕДЕН РЕД: Николо Барела (Интер), Брајан Кристанте (Рома), Жоргињо (Челси), Лоренцо Пелегрини (Рома), Матео Песина (Аталанта), Марко Верати (ПСЖ), Сандро Тонали (Милан).
НАПАД: Доменико Берарди (Сасуоло), Чиро Имобиле (Лацио), Лоренцо Инсиње (Наполи), Жоао Педро (Калјари), Матео Политано (Наполи), Џакомо Распадори (Сасуоло).

Видео на денот