Макрон може да ги реши изборите во Македонија - Слободен печат

Макрон може да ги реши изборите во Македонија

Овојпат не е во прашање само датумот, туку и стравот на меѓународната заедница дека ќе се загрози проширувањето воопшто, го објаснува Петар Арсовски очекувањето за голем надворешен притисок.

Ветер во грб на власта или подарок за опозицијата – е моќта што може да ја има на изборите во април одлуката на ЕУ да додели датум за почеток на преговори со Македонија или не. Утре, во Македонија доаѓа новиот претседател на Унијата Шарл Мишел, а на 5 февруари ќе се објави новата методологија на ЕУ. Неколку дена потоа ќе се објави извештајот за Македонија, а Брисел ќе решава за почнување на преговорите со Македонија. Според аналитичарите, одлуката на Брисел, каква и да е, ќе стане тема број еден во изборната кампања.

– Ако дојде датумот за преговори во март, тоа ќе биде голем ветер во грб за СДСМ. Граѓаните ќе добијат впечаток дека ЕУ го поддржува Зоран Заев, смета аналитичарот Петар Арсовски.

За него не е дилема дали датумот за избори ќе биде тема во кампањата, колку и да не изгледа така во моментов. Ако го има, смета тој, ќе има големо влијание, но нема да влијае толку негативно на СДСМ, ако го нема или ако дојде по изборите.

Прочитајте и...  Рускоска се премисли, останаа тајни трите снимки од „Рекет“

Арсовски верува дека ќе следи силен меѓународен притисок за да се исполнат неформалните услови на ЕУ.

– Овојпат не е во прашање само нашиот датум. Меѓународната заедница се плаши дека ќе се загрози проширувањето воопшто. Затоа притисокот да ги исполниме условите ќе биде многу голем, најпрвин врз ВМРО-ДПМНЕ , а ако не успее – кон осумте пратеници. Во Брисел се решени да ја поправат штетата од блокадата на Франција – смета Арсовски.

Според него, ВМРО-ДПМНЕ нема да биде многу среќна пред изборите во Македонија од Брисел дојде датум или категорична најава за добивање датум за преговори. Опозицијата би сакала тоа да се случи во мај, по изборите, кога ќе можат да си го препишат евентуално и како свој успех, иако го спори Преспанскиот договор, смета Арсовски.

Прочитајте и...  Советник на Џонсон поднесе оставка поради расистички коментари на интернет

Аналитичарот Алберт Муслиу во датумот за преговори со ЕУ, исто така, гледа потенцијал за влијание на изборите.

– Сѐ она што ќе се случи дотогаш ќе влијае зависно од тоа како ќе им биде претставено на граѓаните. Дури и да нема датум дотогаш и само да биде објавена методологијата за преговарање, тоа ќе влијае позитивно, бидејќи ќе биде поповолна за граѓаните, односно ќе отвори поголем пристап до фондовите на ЕУ што им се битни, за екологијата, економијата…– вели Муслиу.

Тој не верува дека ВМРО-ДПМНЕ сака да го опструира процесот со недонесување на законот за Јавно обвинителство, но меѓу датумот и победата на изборите, поважно им е второто. Тие две прашања, ЕУ и НАТО, според него, треба да ги изземат од изборите, бидејќи евроинтеграцијата и укинувањето на Преспанскиот договор не одат заедно.

За Владимир Божиновски датумот за преговори нема да биде тема на избори, бидејќи дотогаш ќе го нема. Но, фактот дека целото политичко работење на власта во изминативе три години се базираше на добивањето на тој датум, дека се донесоа многу непопуларни одлуки, според него ќе стане неизбежен дел од предизборната реторика на опозицијата, која ќе го претстави тоа како неуспех на власта.

Прочитајте и...  Портпаролката на НАТО го поздрави донесувањето на Законот за одбрана

Според Божиновски, немаат основа тврдењата дека ВМРО-ДПМНЕ го загрозува датумот со тоа што не гласа за законот за Јавно обвинителство и со тоа што го оспорува Преспанскиот договор.

Од Брисел, пак, стигаат пораки дека без радикално подобрување на институциите и економијата ниту една земја нема да добие членство во Унијата. Дилемата е само дали ова предизборие ќе го искористи Брисел да молчи или ќе го стави датумот за преговори во центарот на кампањата и на одлуката на граѓаните – кој да победи и со што.

Прочитај повеќе

24-часовен штрајк во Атина: Синдикатите против новиот закон на владата за социјално осигурување

МИА Агенција

Коронавирусот нема влијание врз македонскиот туризам

Слободен печат

По две години повторно започна судењето за случајот „ТНТ“

Слободен печат

Гутиереш: Коронавирусот не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна

Слободен печат

Турција ги ослободи сите обвинети за протестите од 2013 година во Истанбул

МИА Агенција

Околу 500 луѓе ќе го напуштат карантинот на крузерот „Дајмонд принцес“

Слободен печат

Остави Коментар

16 − петнаесет =

Прочитај повеќе

Мета остварил итна средба со Баша за да ја информира опозицијата за „државниот удар“ на Владата

Слободен печат

Турските обвинителства издадоа наредби за апсење на 228 осомничени припадници на ФЕТО

МИА Агенција

Во Мичурин почна да се гради нов парк

Слободен печат

Белата куќа: Книгата на Болтон содржи многу доверливи информации и во таа форма не смее да се објави

Слободен печат

Меѓугенерациска дружба во новиот пензионерски дом во Нерези

Слободен печат

Стаменковска-Стојковски побара оставка од директорката на Централен регистар

Слободен печат