Лондон го обвини Пекинг дека ѝ обезбедува „смртоносна помош“ на Москва

Грант Шапс / Фото EPA-EFE/NEIL HALL

Британскиот министер за одбрана Грант Шапс во средата ја обвини Кина дека и обезбедува или се подготвува да и обезбеди на Русија смртоносна помош за употреба во нејзината војна против Украина, пренесува Ројтерс.

Западните земји и обезбедија на Украина милијарди долари оружје и помош откако Русија ја започна својата целосна инвазија во 2022 година. Велика Британија за прв пат ја обвинува Кина дека работи на снабдување на Русија со оружје за употреба во Украина.

Шапс на конференција во Лондон рече дека американското и британското одбранбено разузнавање имаат докази дека „сега, или ќе тече смртоносна помош од Кина во Русија и во Украина, мислам дека тоа е значаен развој“.

Шапс не обезбеди докази за да го поддржи неговото тврдење. Но, тој рече дека има раст од 64 отсто во трговијата меѓу земјите од почетокот на Украина и „тие си го покриваат грбот“.

„Треба да бидеме загрижени поради тоа бидејќи во претходните денови на оваа војна Кина би сакала да се претстави како умерено влијание врз рускиот претседател Владимир Путин“, додаде тој.

Кинеската амбасада во Лондон не одговори веднаш на барањето за коментар за забелешките на Шапс. Кина ги поддржува руските воени напори во Украина со обезбедување на Москва со беспилотни летала и ракетна технологија, сателитски снимки и машински алати, изјавија високи американски претставници минатиот месец.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот