Лина Ѓорческа го заврши настапот на турнирот во Макарска

Фото: mtftennis.mk

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа го заврши настапот на Челиџер турнирот Макарска Опен што се игра за награден фонд од 125.000 долари. Таа во мечот од првото коло загуби од Французинката Леолиа Жанжан со 2-0 во сетови (64 и 64).

Инаку, Ѓорческа на главниот турнир успеа да се пласира откако вчера во квалификациите ја победи Деа Херџелас од Босна и Херцеговина со 2-0 во сетови (63 и 62).

Таа за настапот во првото коло откако ги мина квалификациите ќе освои шест поени.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот