Лесен ручек за жешките денови: Плескавици од ориз

Состојки:

300 грама ориз
200 грама компир
1 главица кромид
2 чешниња лук
1 морков
5 лажици презла
2 јајца
масло за јадење
зачини по ваша желба

Подготовка:

Во две различни тенџериња сварете ги оризот и компирот.

Потоа, сварениот ориз извадете го од врелата вода и измијте го со ладна вода. Префрлете го во цедалка и оставете го да се исцеди.

Сварениот компир извадете го од водата и почекајте да остине. Потоа, излупете го и убаво испасирајте го со помош на вилушка.

Испасираниот компир, префрлете го во подлабок сад, додајте му го оризот, јајцата, зачините, ситно исечканиот кромид, сечканиот лук како и ренданиот морков. Сите состојки со рака убаво измесете ги. Вака добиената смеса, оставете ја да отстои во фрижидер околу два часа пред да почнете со подготовка на плескавиците.

Прочитајте и...  Едноставен рецепт и за најнеискусните: Рижото со печурки

Во тава на оган ставете малку масло и обликувајте ја смесата. Пржете сѐ додека плескавиците не ја добијат посакуваната боја.

Прочитај повеќе

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат

Стил на неделата: Славица Христова, кустос советник етнолог во Музеј на Град Скопје

Ј.К.Д

Роби Вилијамс откри дека Камерон Дијаз е заслужна што се оженил: Не би рекла дека за вас дефинитивно е крај

Слободен печат

Асимптоматските пациенти се подеднакво заразни како и оние со симптоми!

Слободен печат

Едноставен рецепт и за најнеискусните: Рижото со печурки

Слободен печат

Како се запознале принцезата Дајана и Мајкл Џексон: Не сакал да ја пее „Dirty Diana“ од почит кон Лејди Ди (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат