Леле, леле што направивме: ФИБА потсети на тројката на Илиевски! (ВИДЕО)

Илиевски во прав момент ја искористи асистенцијата на Лестер Бо МекКејлеб за неизмерна радост во нашата земја и пошироко.

Официјалната Фејсбук страница на ФИБА Еуробаскет потсетува на нашиот најголем кошаркарски успех на репрезентативно ниво.

Во 2011 година најдобрата македонска кошаркарска репрезентација предводена тогаш од селекторот Марин Докузовски го освои историското четврто место, беше многу блиску до освојување на медал.

Таа златна година ФИБА потсетува на едно од најголемите изненадувања во историјата на европските шампионати. Во незаборавното четвртфинале, нашите кошаркари ја шокираа кошаркарска Европа елиминирајќи го домаќинот Литванија.

Владо Илиевски беше еден од лидерите на тимот, но секако историски момент ќе биде неговата легендарна тројка против литванската селекција, што се покажа како клучно за големиот триумф.

Прочитајте и...  Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Се поставува прашањето дали ќе имаме повторно вакви незаборавни моменти, успеси на една кошаркарска репрезентација на големите натпреварувања?

Прочитај повеќе

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

десет + 2 =

Прочитај повеќе

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат

Барселона ја користи кризата во Сити, на лето носи екстра засилување

Слободен печат