ВИДЕО | Kузеска: СДСМ ќе бира нов лидер на внатрепартиски избори, Заев останува активен член во политиката

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска / Фото: МИА

 Со понудената оставка на Заев ќе започне процес на нови избори за претседател на партијата, информираше вечерва портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска по седницата на ЦО на СДСМ.

-Изборите ќе се одржат на 12-ти декември. Постапката за кандидирање започнува утре и ќе трае седум дена. Ситеќе можат да се пријават, кои ги исполнуваат критериумите на статутот на партијата. Сите членови на СДСМ, кои ги исполнуваат критериумите, согласно статутот на партијата, ќе можат да гласаат на внатрепартиските избори. Можност за гласање ќе имаат сите членови кои активно ќе се регистрираат преку онлајн алатката. После изборот на претседател, следува и избор на ново раководство, рече Кузеска.

Како што соопшти Кузеска, премиерот Зоран Заев информирал дека парламентарното мнозинство е стабилно, изнесува 61 пратеник и очекува можности за да се зголеми.

Тој останува активен член во политиката. Има простор за приклучување и на партијата Алтернатива и ќе продолжат преговорите, рече таа.

Видео на денот