Крај за САД и Србија, обложувалниците го предвидуваат новиот светски шампион! – Слободен печат
КошаркаСпорт

Крај за САД и Србија, обложувалниците го предвидуваат новиот светски шампион!

Можно е после 13 години на светскиот кошаркарски врв повторно биде европска селекција, последен пат тоа го направи Шпанија на шампионатот 2006 во Јапонија.

Иако се најавуваше, така и размислуваше светската кошаркарска куќа (ФИБА) во своите проценки, односно ранкинзи, дека САД и Србија ќе се борат за светското злато во Кина, тоа нема да се случи.

Според обложувалницата „bwin“, сега најголеми шанси за светската титула им се даваат на Шпанија и Франција кои имаат иста квота (2.75) како победник на СП 2019.

На третата позиција е сместена Австралија (4.00) која за првпат е помеѓу најдобрите четири селекции на СП, а најмали шанси им се даваат на Аргентинците (8.00).

Од овие четири селекции последна која успеала да се искачи на тронот е Шпанија на Светското првенство во 2006 година, нејзина прва титула и единствен досега медал.

Франција има само една бронза во својата историја, а Аргентинците се закитиле со два медали, едно сребро во 2002 година и едно злато и тоа на првото организирано СП во 1950 година токму на нивно тло.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close