Австралија за првпат во мундијалско полуфинале (ВИДЕО)

За првпат во својата историја на светските шампионати, Австралијците обезбедуваат пласман помеѓу најдобрите четири кошаркарски репрезентации во светот.

Претходно најдобриот пласман го имаа во далечната 1986 година кога на СП во Шпанија го освоија петтото место.


Во полуфиналето на 13. септември од 10.00 часот по македонско време Австралијците ќе ги одмерат силите против Шпанија која претходно триумфираше над Полска со 90:78.

На денешниот дуел против Чесите доминираше кој друг ако не Пети Милс со 24 поени (шест асистенции), а на спротивната страна Патрик Ауда се истакна со 21 кош.

Да додадеме уште дека в петок, но од 14.00 часот во втората полуфинална пресметка Аргентина ќе се соочи со Франција која приреди изненадување елиминирајќи го досегашниот бранител на титулата, САД.

Прочитајте и...  Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Прочитај повеќе

Флорентино Перез со огромна понуда за Ван Дајк!? (ФОТО)

Слободен печат

Годишен форум на тренери во организација на ФФМ

Слободен печат

НЕВЕРОЈАТНА ПОНУДА: Арапите нудат 400 милиони фунти за борба помеѓу Џошуа и Фјури

Слободен печат

Порно ѕвезда открива дека фудбалер и праќал приватни пораки (ФОТО)

Слободен печат

КРАЈ ЗА РУСКАТА УБАВИЦА: Марија Шарапова ја заврши кариерата

Слободен печат

Најголемото хрватско дерби пред празни трибини поради коронавирусот?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Откажување или одложување: Коронавирусот им се заканува на Олимписките игри?!

Слободен печат

„Граѓаните“ поднесоа жалба во Лозана за одлуката на УЕФА

Слободен печат

Еден од најдобрите боксери-тешкаши умре од смеа кога го слушна оправдувањето на Вајлдер (ВИДЕО)

Слободен печат

Сензацијата на Баерн со неверојатна животна приказна: Роден во камп за бегалци и трча побрзо од дозволената брзина за возење во Лондон

Слободен печат

Солскјер останува на клупата на Јунајтед и наредната сезона

Слободен печат

Новак и одговори на мајката на кошаркарскиот Моцарт: Се надевам дека наскоро ќе се запознаеме

Слободен печат