Корона кризата ги намали емисиите на СО2 во Индија прв пат по четири децении

Производството на електрична енергија од јаглен опадна за 15 проценти во март и 31 процент во првите три недели од април.

Намалената побарувачка на електрична енергија поради карантинот но и конкуренцијата од обновливи извори на енергија ја намалија потрошувачката на фосилни горива во Индија што пак директно се рефлектираше во намалување на емисиите од СО2 за прв пат по 40 години во земјата.

Емисиите на СО2 опаднаа уште во март за околу 15 проценти и можно е во април да биде забележан пад од дури 30 отсто.

Според студијата која ја објави веб – страницата „Carbon brief“, емисиите се намалиле за околу еден процент во фискалната година што заврши во март 2020 година, по падот на потрошувачката на јаглен, додека кривата на потрошувачката на нафта се спушти.

Производството на електрична енергија од јаглен опадна за 15 проценти во март и 31 процент во првите три недели од април.

Прочитајте и...  Советот на општина Шуто Оризари одржа комеморативна седница по повод смртта на Амди Бајрам

Потрошувачката на нафта опадна за 18 проценти во годината до март 2020 година, додека во исто време се зголеми производството на енергија од обновливи извори.

Поврзани вести

Заев од 25. Конгрес на СДСМ: Имаме признат македонски национален идентитет од целиот свет, македонскиот јазик е впишан во нашата лична карта во ОН

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Протест против заострување на законот за абортус во Полска

Илинка Иљоска

Брнабиќ: Нов шеф на дипломатијата е Селаковиќ, Вулин на полиција

Слободен печат

Три жени од Кочани и Делчево починаа на штипското Инфективно одделение

Илинка Иљоска

Албанија последна во Европа по бројот на тестови за коронавирус, Мета побара итно зголемување

Илинка Иљоска

Еврозоната со најголем економски пад, закрепнувањето неизвесно

Илинка Иљоска

Остави Коментар