Колумни

Колумни

Со пијан да си имаш работа

Пишува: Мартин Богатиноски Не гледам ништо спектакуларно во предлогот на скопскиот градоначалник Петре Шилегов да им се доделуваат такси-ваучери на пијаните гости во кафаните и рестораните,...
Златко Теодосиевски

Интелектуални (у)слуги

Пишува Златко Теодосиевски Како што, според многумина умни, македонското правосудство тешко или воопшто нема да допре до вистинските инспиратори на оној злосторнички 27 април, како...

Мразиме Албанци? Не! Не поднесуваме хулигани што навредуваат на етничка основа!

Пишува: Бранко Героски Фејсбук утрово ме потсети на еден мој пост од 22 мај 2014 година, точно пред четири години. Еве што сум напишал тогаш: „Ова...

Кога правото ќе ја сретне правдината

Пишува: Сашо Орданоски Прилично е, најблаго речено, нелогична и плитка, во правна, морална и политичка смисла, тезата на бранителите во процесите на СЈО дека функционери...

Време е за дома…

Пишува Боки Бургија Слепото следење на политичкиот лидер предизвикува многу поголема штета за лидерот и за неговите политики, одошто реална поддршка. Таквите поддржувачи треба брзо...

Еколошки неосвестени и безгрижни

Пишува Анета Стојковска Секое утро купишта ѓубре се изнесуваат од Градскиот парк по ноќните забави на младите во него. Амбалажи од пива, вина и сокови,...

Сакате име со географска одредница? Ендакси! Одредницата ставете ја во заграда!

Пишува: Бранко Героски Ајде, не е страшно, македонските преговарачи нека го прифатат упорното инсистирање на нивните грчки колеги новото компромисно име да биде со географска...

Министерство за култура или за бурек?

Напишано од Сунчица Уневска Петицијата на културните работници против политиката во културата односно за суштествени промени во културата доби огромна поддршка од јавноста и од...

„Малото“ вето на Грција

Пишува: Сашо Орданоски Се чини дека предлогот „Република Илинденска Македонија“ доживеа половичен дебакл: со примена на „мало“ вето, Грците (но и ВМРО-ДПМНЕ, како и овдешните...

Трпение – спасение?

Напишано од  Ристо Лазаров Ако тоа некому му е важно, по табиет не сум ни многу сомничав, ни скептичен, па нема зошто да бидам и евроскептичен....

Не пропуштајте

Придружете ни се Facebook