Колку ќе чини прослава на Нова година во Банско?

Фото: Unsplash

Традиционалните спа центри во Банско се подготвени да ги пречекаат туристите, а секоја снегулка што ќе падне над градот е надеж за успешна сезона, јавува бугарската БТВ.

Наспроти очекувањата, цените на аранжманите за празниците во Банско не се толку високи како што се коментира на социјалните мрежи. Во една од кафаните менито за 8 декември е 40 лева (20 евра) по лице. Цените во другите локали се движат од 35 до 50 лева.

За Нова година цените почнуваат од 100 лева (околу 50 евра), но за возврат клиентите добиваат повеќе, јавува БТВ.

Покрај храна, Банско нуди и прекрасни услови за ски туризам, сместување во пријатни бањски комплекси, со минерална вода и грижа за секој турист, а на овие места цените варираат во широк опсег.

Проверката покажа дека во хотел во Банско цената за четиричлено семејство на дневна основа со појадок и вечера е околу 400 лева. За Нова година оваа цена е двојно поголема.

Покрај туристи, на многу снег се надеваат и жителите на Банско, кој ќе привлече повеќе љубители на зимските спортови во одморалиштето, како од Бугарија, така и од странство.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот