Колку често треба да ја перете постелнината?

Не постои подобро чувство од легнување на чиста постелнина… но повеќе луѓе ќе признаат дека тоа не го прават доволно често…

Експертите открија дека спиењето на стара постелнина може да има сериозни последици по вашата здравствена состојба, бидејќи не станува збор само за непријатните мириси.

„Во текот на спиењето ние се потиме, а природните масла и уште неколку валкани работи се ослободуваат со тоа. Можно е на постелнината да се најде плунка, урина, генитални течности, па дури и фекални материи“, велат експертите.

Тие наведуваат дека и кај лицата кои имаат рана или гребаница може да дојде до инфекција поради валканата постелнина. Различните габички исто така можат да се пренесат преку ткаенината.

Избегнувањето на перењето на постелнината влијае и на другите делови од креветот.

„Нередовното чистење на чаршавите и навлаките за перница им дозволува на течностите да преминат на перницата и душекот, кои е многу тешко детално да се исчистат“.

Препорака од експертите е постелнината да се пере еднаш неделно, а доколку сте биле болни, настинати, сте имале вирус или рана, повреда, да се менува и почесто.

Прочитај повеќе

Направете сами: Цветни миризби во Вашиот дом

Слободен печат

Избегнете труење: Кое месо колку време може да стои во фрижидер и замрзнувач?

Слободен печат

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Внимание: Никогаш не оставајте шише со вода во автомобилот! Ова видео ќе ви покаже што може да се случи!

Слободен печат

Колку често треба да ја менувате постелнината во летните месеци?

Слободен печат

Светот збудале по новиот трик против комарци – Еве како за секунда да се спасите од нив! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Како да привлечете среќа, љубов и пари во домот? Поставете фигура од слон на овие места во домот!

Слободен печат

Доктор за пример: Иако им става инекции, децата од неговата ординација излегувaат со насмевка (ВИДЕО)

Слободен печат

Грешки што најчесто доведуваат до прејадување

Слободен печат

Мали трикови со чија помош вашата гардероба секогаш ќе биде свежа и миризлива

Слободен печат

Од оставата направи канцеларија за работа од дома: Решение кое воодушевува, а може да го искористите и Вие! (ВИДЕО)

Слободен печат

Дали сте добар родител? Хармонично семејство за здрави деца

Слободен печат