Кличко му се враќа на боксот, има и добра причина!

Поранешниот боксер во тешка категорија Владимир Кличко ќе се врати во рингот само за остварување на рекорд.

А тој рекорд го држи Џорџ Форман кој го достигна светскиот врв на 45-годишна возраст на 5 ноември 1994 година.

Форман со своите 45 години стана најстариот светски шампион во тешка категорија со победата против 26-годишниот Мајкл Мурер во 10. рунда на ВБА борбата во Лас Вегас.

Кличко има 43 години и верува дека сè уште го има она што е потребно за да се натпреварува на врвот на спортот и на крајот во финалната битка испише историја. Но, ќе мора да почека уште две години…

Прочитајте и...  Холандија во шок: Почина светска и европска шампионка во брзо лизгање

– Можам ли уште да се борам? Да. Ги оставам моите опции отворени во моментот – рече тој, цитиран од „Бизнис инсајдер“.

– Јас не се враќам за долг период или да скршам нечија вилица. „Кам-бек“ правам само за срушам рекорд. Дали ме привлекува? Јас би рекол да, звучи прилично добро. Џорџ Форман го стори тоа кога имаше 45 години – додаде Кличко.

Кличко се пензионираше во 2017 година после поразот од Ентони Џошуа. Не е само познато кој би му бил ривалот на Кличко во неговиот меч, се шпекулираат имињата на Џошуа и Тајсон Фјури.

Прочитај повеќе

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат