6 C
Скопје

Ќе чекаат повеќе податоци за ефикасноста и квалитетот: Швајцарија го одложи одобрувањето на вакцината на „АстраЗенека“

Швајцарија не ја одобри вакцината против ковид-19 на „АстраЗенека“, соопшти националниот регулатор на лекови „Свисмедик” и побара повеќе податоци за ефикасноста и квалитетот пред да ја одобри вакцината за употреба.

Швајцарија, исто така, соопшти дека нарачала милиони дополнителни дози на вакцини против ковид-19 од други производители.

Земјата, која веќе нарача 5,3 милиони дози од вакцината на „АстраЗенека“, соопшти дека ги чека резултатите од испитувањата во Северна и во Јужна Америка во кои се вклучени десетици илјади луѓе.

– По добивање на резултатите, многу брзо може да се издаде привремено одобрение согласно процедурата за распределба, се вели во соопштението на „Свисмедик“.

Според регулаторот, моментално достапните податоци не даваат основа за позитивна одлука во однос на придобивките и ризиците.

Прочитајте и...  Општина Центар: Една година успешна работа на културно-социјалниот простор Јадро

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар