Карикатурист доби отказ откако го нацртал Трамп како игра голф врз телата на мртвите мигранти (ФОТО) - Слободен печат

Карикатурист доби отказ откако го нацртал Трамп како игра голф врз телата на мртвите мигранти (ФОТО)

Канадскиот карикатурист Мајкл де Адер доби отказ од издавачката куќа New Brunswick, откако објави на социјалните мрежи карикатура на Трамп како игра голф врз телата на таткото и неговата ќеркичка, фотографија што го потресе светот.

Карикатуристот Мајкл де Адер објави на Твитер дека добил отказ откако претходни ја објавил карикатурата на американскиот претседател како игра голф врз телата на мигрантот Оскар Алберт Мартинез и неговата 23 месечна ќеркичка, Енџи Валерија, кои се удавија во обид да избегаат пред американската полиција, минувајќи ја границата од Мексико кон САД.

Карикатуристот вели дека бил под договор и не можело да биде избркан од работа, додека од издавачката куќа тврдат дека неговиот отказ не е поврзан со карикатурата на Трамп.

Прочитај повеќе

Стотици мигранти влегоа во Мексико, следна дестинација – САД

Слободен Печат

ПОЛСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ ИЗГЛАСАА: Судиите кои ќе ги критикуваат одлуките на власта може да останат без работа

Слободен Печат

Иванка починала во САД, се собираат средства да ја погребаат во Штип

Слободен печат

Нови проблеми за Фолксваген: Возачите од Европа бараат отштета поради скандалот со издувните гасови

Слободен Печат

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени – постои реална закана за опстанокот на човештвото

Слободен Печат

Стејт департментот ги предупреди граѓаните кои патуваат за Кина

Слободен печат

Остави Коментар

15 − eight =

Прочитај повеќе

Вучиќ: Србите и Хрватите ќе имаат подобри односи во иднина

Слободен печат

Земјотрес почуствуван во Ресен

Слободен печат

Дескоска: Предметите на СЈО се камен на сопнување околу Законот за ЈО

Слободен Печат

Мајк Пенс го посети Ѕидот на плачот во Ерусалим

Слободен Печат

Одбележани 57 години од Елисејскиот договор во Скопје

Слободен печат

Парите од традиционалната обиколка за Водици во Бардовци дадени за лекување на малиот Ангел

Слободен Печат