Tag : карикатура

Вести Свет

Макрон: Правото на карикатура е суштински дел од францускиот идентитет

Слободен печат
Правото на карикатура и потсмев, дури и на религија, претставува суштински дел од францускиот идентитет, рече претседателот на Франција, Емануел Макрон на церемонијата за натурализација,...
Останатo Спорт

Сега и „Марка“ му направи карикатура на Ѓоковиќ (ФОТО)

Слободен печат
Новак Ѓоковиќ е на удар на светската спортска јавност бидејќи хуманитарните турнири „Адриа тур“ се прекинати по појавувањето на коронавирусот. Григор Димитров покрена лавина со...
Останатo Спорт

Французите едвај дочекаа, карикатура ЃоКовид-19 (ФОТО)

Слободен печат
Новак Ѓоковиќ се најде на удар јавноста поради организацијата на „Адриа Тур“ чии турнири во Белград и Задар се играа пред публика. По неделната објава...
Културен печат

Уметнички карикатури на Златко Крстевски објавени во виртуелни галерии

Тони Димков
Коронавирусот не е само закана, туку и мотивација за уметниците да се изразат со свои креации. Уметнички карикатури на Златко Крстевски се дел од повеќе...
Вести Свет Слајдер

Кина бара извинување од дански весник поради карикатура за коронавирусот (ФОТО)

Слободен печат
Кинеската амбасада во Копенхаген побара од најтиражниот дански весник да се извини поради карикатурата за новиот коронавирус, која се смета за навреда во Кина. Карикатурата...
Забава Магазин

Фотката со која полицијата го бара овој крадец стана хит, веднаш ќе видите зошто! (ФОТО)

Слободен печат
Полицијата во Калифорнија се обидува да улови крадец користејќи ја карикатурата која уметникот ја цртал додека тој наводно му украл 500 долари. „Ја препознавате ли...
Вести Свет

Карикатурист доби отказ откако го нацртал Трамп како игра голф врз телата на мртвите мигранти (ФОТО)

Слободен печат
Канадскиот карикатурист Мајкл де Адер доби отказ од издавачката куќа New Brunswick, откако објави на социјалните мрежи карикатура на Трамп како игра голф врз телата...