3 C
Скопје

Како правилно да ги перете заштитните платнени маски за ефикасно да ве штитат од коронавирусот

Платнените маски се многу поекономични од хируршките, бидејќи можете да ги носите неколку пати, но секако дека треба редовно да се перат на соодветен начин. Неправилното перење може да го оштети и уништи материјалот, така што маската ќе ја изгуби својата намена.
Unsplash
Unsplash
Покрај физичкото растојание, заштитните маски се едно од најмоќните оружја во борбата против ширењето на инфекцијата со корона. Задолжително е да се носат во сите затворени простори како што се продавници, јавен превоз, трговски центри, ресторани, кафулиња, работни места, како и на отворени простори каде што концентрацијата на луѓе е голема. Експертите исто така забележуваат дека оние направени од ткаенина се многу важни за редовно миење и одржување, а тоа се најдобрите начини за нивно одржување.
Прочитајте и...  Џејн Фонда е овогодишниот добитник на наградата Златен глобус за животно дело
Најбезбедна дезинфекција е вриење во топла вода, но треба да знаете дека материјалот е често оштетен, олабавен или скап, па маската ја губи својата функција. Затоа, никогаш не ги вријте го повеќе од пет минути и повеќе од десет пати. Кога ќе се исуши, проверете дали има дупки и какво било оштетување. Ако има, фрлете го затоа што повеќе не служи за некоја цел.
Unsplash
Unsplash
Одличен метод е да ги перете маските во машината за перење. Детергентот е доволен за чистење на маската за да биде подготвен за повторна употреба, но треба да обрнете внимание на температурата. Се препорачува да се пере на 60 степени без омекнувач. Можете исто така да ја исперете маската во раствор од една лажичка белило во литар топла вода. Тој ќе ја дезинфицира темелно. Но, бидете внимателни, бидејќи поголема количина на белило или некоја друга хемикалија може да ја оштети. После тоа, маската треба добро да се исплакне под чешмата, а потоа да се потопи во чиста вода да стои уште пет минути.
Прочитајте и...  Наоми Кемпбел ги откажува цигарите и го сподели својот метод: Навистина се обидувам

Поврзани вести

Памела Андерсон ги напушта социјалните мрежи: Нема да заработувате пари на мене!

Слободен печат

Едноставни и вкусни: Меки бисквити со тиква

Слободен печат

Која е вистината? Мила и Ештон цел свет ги разведува, а тие планираат заеднички проекти

Слободен печат

Уште две нови жртви на Мирослав Мика Алексиќ: Едната девојка со потресна исповед

Слободен Печат

Воопшто не им е лесно: За Иванка Трамп и сопругот нема повеќе место во Вашингтон, а не ги сакаат ниту во Њујорк

Слободен печат

Ви го претставуваме виното ANTIGONA 2019 од Стоби

Слободен Печат

Остави Коментар