Како маскарата да не се размачкува во топлите денови?

Маскарата е неизоставен дел од шминката, но во лето може да создаде многу главоболки на оние кои ја користат.

Постојат дами кои целосно престанале да користат маскара само поради тоа што им остава црни траги околу очите. Но, едно е сигурно, секој кој сака може да користи маскара и на 40 степени, а важен чекор е начинот на нанесување.

Најпрво, избегнувајте да нанесувате крема или серум за околу очи непосредно пред шминкањето. Направете го тоа барем 20 минути порано. Исто така, потребно е да го „исушите“, односно матирате овој предел од лицето, за да избегнете пренесување на маснотии на трепките.

Маскарата нанесувајте ја најпрво на долните трепки, а потоа преминете на горните, со „цик-цак“ движења. Преку лето, избирајте водоотпорна формула и секако, користете квалитетни производи кои нема да се изронат во делот под очите.

Прочитај повеќе

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат

Водителката на временска прогноза со интересна маска за заштита, но сите гледаат во бујното деколте! (ФОТО)

Слободен печат

Шерон Стоун го покажа скриениот талент: Сликата која ја наслика ги воодушеви сите (ФОТО)

Слободен печат