Како да престанете со јо-јо диети еднаш-засекогаш? - Слободен печат

Како да престанете со јо-јо диети еднаш-засекогаш?

Да се изгубат неколку килограми и не е толку тешка работа. Всушност, најтешкиот дел од една диета и режим на вежбање е да се одржи постигнатата сакана цел.

Кратките диети кои ветуваат губење 4-5 килограми за една недела се екстремни, но краткотрајни, а потоа може да се случи враќање на двојно повеќе.

Така влегуваме во еден јо-јо циклус во кој постојано губиме и враќаме една иста тежина, со варијации од еден до два килограма.

Но, постои голема разлика меѓу обична јо-јо диета и трајно решение за губење тежина со цел општо добро за себе.

Наместо да се фокусирате на бројките на вагата, потребно е да создавате здрави и пристојни навики и примерно да се однесувате кон своето тело. Наместо да се измачувате со тие 2-3 сантиметри во обем, мислете дека со правилен режим на исхрана ќе можете да губите килограми и да бидете здрави. Ќе ви одземе повеќе време, но она што е сигурно е дека резултатите ќе бидат долготрајни.

Прочитајте и...  До пролет во топ форма: Диета со здрави јагленохидрати

Со диетата почнуваат многу проблеми. Ако сте нестрпливи и сконцентрирани на крајнат цел, тогаш ќе се форсирате со екстремни методи во текот на целиот процес. За да видите напредок, гледајте на тоа како на доживотен пат благодарение на кој ќе бидете дисциплинирани кон себе и ќе придонесете за сопствената добра општа состојба.

Прочитај повеќе

Откриена е причината зошто Елтон Џон се расплака и го напушти својот концерт пред неколку дена (ФОТО)

Слободен Печат

Прв арапски дизајнер примен во француското здружение на високата мода: Ели Сааб – омилениот дизајнер на познатите

Слободен Печат

Тајната на Викторија Бекам: Листа на најдобри и најздрави производи за блескава кожа

Слободен Печат

Нов гаф во кралското семејство: Официјалната интернет страница се претвори во страница за возрасни (ФОТО)

Слободен печат

Били Ајлиш откри зошто повеќе не ги чита коментарите на социјалните мрежи

Слободен Печат

Погледнете во какви сцени ќе учествува и што сѐ ќе може да издржи овој теренец во новиот филм за Џејмс Бонд (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

8 + девет =

Прочитај повеќе

Елена Мирческа: Работам на тоа да се разбијат стереотипите дека во спортот мажите се доминантни

Слободен Печат

На 18 февруари Дејвид Гилмор стана дел од „Pink Floyd“, родена е Јоко Оно и уште многу работи кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат

Растение кое малкумина го користат: Целер – моќен борец против голем број сериозни заболувања

Слободен Печат

Синот на Боб Марли ќе настапи на „Д Фестивал“

Слободен Печат

„Епл“ се соочува со тешкотии во испораките на Ајфон поради коронавирусот

Слободен печат

Хороскоп за 18 февруари вторник – Стрелците ги очекува нова љубов, Рибите ќе добијат пари

Слободен печат