Како да престанете со јо-јо диети еднаш-засекогаш?

Да се изгубат неколку килограми и не е толку тешка работа. Всушност, најтешкиот дел од една диета и режим на вежбање е да се одржи постигнатата сакана цел.

Кратките диети кои ветуваат губење 4-5 килограми за една недела се екстремни, но краткотрајни, а потоа може да се случи враќање на двојно повеќе.

Така влегуваме во еден јо-јо циклус во кој постојано губиме и враќаме една иста тежина, со варијации од еден до два килограма.

Но, постои голема разлика меѓу обична јо-јо диета и трајно решение за губење тежина со цел општо добро за себе.

Наместо да се фокусирате на бројките на вагата, потребно е да создавате здрави и пристојни навики и примерно да се однесувате кон своето тело. Наместо да се измачувате со тие 2-3 сантиметри во обем, мислете дека со правилен режим на исхрана ќе можете да губите килограми и да бидете здрави. Ќе ви одземе повеќе време, но она што е сигурно е дека резултатите ќе бидат долготрајни.

Прочитајте и...  Беше љубовница на Кристијано Роналдо, а сега е сопственичка на фудбалски клуб: Поранешната плејбој-зајачица ги почасти фановите! (ВИДЕО)

Со диетата почнуваат многу проблеми. Ако сте нестрпливи и сконцентрирани на крајнат цел, тогаш ќе се форсирате со екстремни методи во текот на целиот процес. За да видите напредок, гледајте на тоа како на доживотен пат благодарение на кој ќе бидете дисциплинирани кон себе и ќе придонесете за сопствената добра општа состојба.

Прочитај повеќе

Мозочниот удар е нов симптом на ковид-19 кај младите пациенти?

Слободен печат

Музиката ме спаси од дрога и проституција: Јас сум таа која требаше да биде на погрешно место во погрешно време

Слободен Печат

Прво виртуелно доделување на наградите „Еми“: Младата Зендаја изненадување на вечерта!

Слободен Печат

Имате проблем со мравки, муви, комарци, лебарки? Ова се најдобрите органски инсектицити за вашиот дом!

Слободен Печат

Легендарната Софија Лорен наполни 86 години: Феноменална и во деветтата деценија од животот (ФОТО)

Слободен печат

Дали очилата го намалуваат ризикот за ковид-19? Луѓето кои носат очила имаат 5 пати помалку шанси да се заразат со коронавирус од луѓето кои не носат!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп за 21 септември: Во наредниот период ќе бидете пред голема дилема

Слободен печат

Еди Марфи ја доби првата ЕМИ награда во кариерата: Актерот се враќа на сцената! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Жените открија 13 работи за сексот кои би сакале мажите да ги знаат!

Слободен Печат

Во октомври ќе се случи редок феномен: Ова се нема случено уште од Втората светска војна!

Слободен Печат

Славниот готвач Гордон Ремзи откри нов трик: Многумина ја прават оваа работа погрешно во кујната! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Беше љубовница на Кристијано Роналдо, а сега е сопственичка на фудбалски клуб: Поранешната плејбој-зајачица ги почасти фановите! (ВИДЕО)

Слободен Печат