21.8 C
Скопје

Кадетите и јуниорите ги дознаа ривалите за ЕХФ шампионатите 2020

Кадетската машка ракометна репрезентација денеска на извлекувањето во ЕХФ канцелариите во Виена ги доби своите противници за М18 ЕХФ шампионатот што ќе се одржи во Скопје во период од 17-23 август, ќе учествуваат осум репрезентации поделени во две групи по четири репрезентации.

Македонија имаше привилегија да одбере во која група ќе настапи на М18 ЕХФ Шампионатот, ја одбра групата А во која ќе се сретнат против репрезентациите на Полска, Естонија и Грција.

ЕХФ М18 Шампионат во Македонија:

Група А: Полска, Македонија, Естонија и Грција

Група Б: Швајцарија, Украина, Грузија и Босна и Херцеговина

Победникот на М18 ЕХФ Шампионатот обезбедува директен пласман на ЕХФ ЕУРО М18 и ЕХФ ЕУРО М20 во 2020 година.

Јуниорската репрезентација на Македонија, денеска на извлекувањето во ЕХФ канцелариите во Виена ги доби противнците во групата за М20 ЕХФ Шампионатот што ќе се одржи во Латвија, во периот од 03 до 12 јули во 2020 година.

Јуниорската репрезентација е во групата Б заедно со репрезентациите на Белорусија, Луксембург, Бугарија и Косово.

ЕХФ М20 Шампионат во Латвија:

Група А: Романија, Турција, Грузија, Латвија, Велика Британија и Белгија

Група Б: Белорусија, Македонија, Луксембург, Бугарија и Косово.

Поврзани вести

Останаа уште само пет празни места во нокаут-фазата на Европското првенство

Слободен печат

ВИДЕО: Победа за Ериксен и осминафинале, Данска ја декласираше Русија во Копенхаген!

Слободен печат

Пандев: Им го отстапувам местото на помладите, треба повеќе вакви натпревари и повеќе искуство!

Слободен печат

Трстена: Така е во спортот, понекогаш не оди како што сакаме ние!

Слободен печат

Ангеловски ја имаше последната прес конференција како селектор на репрезентацијата!

Слободен печат

ВИДЕО: Холандија без грешка, Италијанците во осминафиналето против Австрија!

Слободен печат

Остави Коментар