„Јас да го тепам мојот народ не можам“: Полицијата и војниците во Ниш ги одбија наредбите (ВИДЕО)

По потресните снимки кои се ширеа по социјалните мрежи од протестите во Србија и полициското насилство врз демонстрантите, полицијата и војниците во Ниш ја покажаа својата хумана страна.

На вчерашните протести во градот, кога демонстрантите беа собрани пред полициската станица во Ниш и извикуваа: „Извадете ги шлемовите“, целиот кордон под целосна опрема не возврати со сила, туку се повлече кон станицата.

Присутните на Фејсбук напишаа дека по повикот што го примил командирот на нишката полиција, тој рекол: „Јас да го тепам мојот народ не можам“ и им наредил на полицајците да се повлечат во зградата, по што следел аплауз од сите демонстранти.

Posle poziva preko Motorole koji je primio komandir NIŠKOG MUPA … IZGOVORENA JE REČENICA..,, JA DA BIJEM MOJ NAROD NE MOGU…" A ONDA JE NAREDIO POLICIJI DA UĐE U ZGRADU … BRAVO ZA NIŠKU POLICIJUUUU 👍👍👍👍

Publiée par Anta Anta sur Mercredi 8 juillet 2020

 

Прочитајте и...  СЗО: Младите да ограничат одење на забави, да преземат одговорност

Војската одби да излезе на улица

Синоќа во спречувањето на демонстрациите во Ниш требало да учествува и 63-та падобранска бригада на српската армија, а како што потврди за Нова.рс Дејан Павловиќ, претседателот на воениот синдикат, оваа бригада одбила да излезе на улица.

Наводно министерот за одбрана, Александар Вулин, сакал да ги ангажира припадниците на 63. падобранска бригада бидејќи полицијата немала доволно луѓе во Ниш.

„Припадниците на жандармеријата отидоа во Белград и тогаш беше побарана помош од вооружените сили, но членовите на 63-та падобранска бригада одбија“, рече Павловиќ.

Тој откри дека припадниците на војската децидно му кажале дека ќе одбијат каква било слична наредба и дека војската има многу повеќе причини да застане покрај тие граѓани, а не наспроти нив.

Прочитајте и...  МАН бара Заев веднаш да им се извини на новинарите и уредниците

Прочитај повеќе

Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

Слободен печат

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Слободен печат

Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Слободен печат

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат