ЈАНЕВА ЌЕ ПОНУДИ ИМОТ ЗА ДОМАШЕН ПРИТВОР: Погледнете што сè поседува поранешната шефица на СЈО

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева и шоуменот Бојан Јовановски познат како Боки 13 се добри и примерни притвореници. Двајцата ги почитуваат правилата на институцијата. Вака накусо од истражниот затвор „Скопје“ ја опишуваат општата состојба на Јанева и Јовановски, двајца од вкупно тројцата приведени за аферата „Рекет“. Третиот е Зоран Милески викан Зоки Кичеец, кој исто како и првите двајца бил примерен притвореник.

Јанева и Јовановски, според нивните бранители и најблиски, имаат нарушено здравје. Здравјето на Јанева било кревко, особено психички, и е под постојана терапија со лекови. Таа во истражниот затвор „Шутка“ е веќе 28 дена. Уште првите денови, затворската управа, постапи најпрофесионално, односно, поради тогашната нејзина состојба, вечерта на 21-ви минатиот месец не ја смести во „женското одделение“, туку во посебна соба со уште една жена.

Прочитајте и...  Прв случај на коронавирус во Ирак

Влошено е здравјето и на Јовановски и Милески. Двајцата неколку пати беа носени на лекарски прегледи. Адвокатот на Јовановски неодамна потврди дека Боки 13 постојано има болки во желудникот и нагони за повраќање поради претходни оперативни зафати.

Кичеец пак еднаш по негово барање беше пренесен во клиниката на Жан Митрев каде му се правеа прегледи на абдоменалниот тракт. И тој беше еднаш однесен во комплексот клиники за преглед, но бидејќи состојбата не била аларматна, исто како и Јовановски, беше враќан во притвор.

Адвокатката на Јанева, Ирена Фрчкоска, потврди дека здравствената состојба на Јанева е лоша. Јанева сака да излезе од притвор и тоа ќе се бара, соопшти вчера Фркоска. Таа најави дека ќе бара укинување на мерката притвор за поранешната специјална обвинителка. Адвокатката посочи и дека Јанева како поранешен обвинител, а не актуелен, сега не може да прави ништо и додаде:

Прочитајте и...  Германски градови ги откажуваат карневалите поради невреме

„Ќе бараме да се брани од слобода со депонирање на соодветна гаранција во недвижен имот. Сметаме дека се отпаднати основите за притворот, бидејќи таа веќе не е е специјален јавен обвинител и не може да ја злоупотрбува својата положба и да влијае“.

Ова е дел од првичниот имот кој Јанева го има пријавено пред надлежните власти во земјава, а планира да го искористи како гаранција за замена на затворскиот за домашен притвор. Се знае дека таа поседува голем недвижен имот. Поседува земјоделско земјиште, куќа и плац во Гевгелија и во околината, два стана во Скопје, едниот 72 квадратни метри, а вториот 68 квадрати. Овие два стана се водат на име на нејзините две деца, синот и ќерката. Јанева има неколку моторни возила. Нејзино лично возило е „ровер 45“ од 2001 година, додека нејзините деца поседуваат возила „ауди А6„ и „голф 4“. Јанева поседува и возило „хингај“ кој гласел на нејзиниот покоен сопруг, а во две македонски банки има четири депозити во вкупна вредност од близу седум милиони денари.

Прочитајте и...  Ременски за „Слободен печат“: Со Боки 13 се запознав кога ненамерно ја спасив мајка му од отказ (ВИДЕО)

 

Прочитај повеќе

Мицкоски повика на протестен марш од Обвинителството до Врховниот суд

Слободен печат

И покрај коронавирусот, за 8 Март ќе има македонски туристи во Италија

Филипче апелира да не се патува во Италија доколку нема потреба

Слободен печат

Ременски за „Слободен печат“: Со Боки 13 се запознав кога ненамерно ја спасив мајка му од отказ (ВИДЕО)

Покрената тужба против „Гугл“ за шпионажа

Слободен печат

За 5 години се затвориле 143 текстилни компании

Остави Коментар

16 + четири =

Прочитај повеќе

Увид во Избирачкиот список почнува в среда

Слободен печат

Чулев: МВР истражува дали раководни структури во полицијата имале блиски релации со криминални групи

Слободен печат

За две години преку грантови отворени 2,5 илјади микробизниси, над 90 отсто од нив се се уште активни

МИА

Поголема сила од НАТО нема и ние сме дел од неа!

ЕБОР ќе поддржи финансирање на станбени кредити и еколошки инвестиции во згради во Северна Македонија

Слободен печат

Рама за Балканскиот Шенген: Без крвoпролевање да разговараме за иднината

Слободен печат