Јакимовски се пријави за хуманитарен лет, но и натаму е на „листата на чекање“!

Во Италија и официјално е завршена кошаркарската сезона, а македонскиот репрезентативец и самиот не знае кога и како би го напуштил градот Торино.

Нашиот млад репрезентативец повеќе од еден месец е „заглавен“ во Торино, а во меѓувреме кошаркарското првенство во Италија (во сите рангови на натпреварување) и официјално е прекинато поради пандемијата на коронавирусот, одлучи првиот човек на тамошната федерација, Џовани Петручи.

Воедно во соопштението се наведува дека федерацијата е одлучна во намерата да го заштити здравјето на спортистите, тренерите, судиите и сите кои учествуваат во организација на натпреварувањето и нивните семејства.

Земени се предвид и мерките за социјално дистанцирање како и тоа што на многу од клубовите им беше дозволено да ги ослободат странските кошаркари да ја напуштат Италија.

Таква дозвола има и македонскиот кошаркар Андреј Jакимовски, но никако да најде начин да си замине од Торино, градот во кој се наоѓа неговиот сегашен клуб, информира нашата федерација.

Прочитајте и...  Гечевски: Најважно ни е здравјето на Димитријевиќ

Нашиот млад репрезентативец повеќе од еден месец е „заглавен“ во Торино, не знае и самиот кога и како би го напуштил градот во областа Пиемонт, една од најзагрозените во овие неприлики за човештвото.

Веројатно така ни е судено, да чекаме, нема што друго да правиме. Ги почитувавме максимално забраните кои и натаму се во сила и за кои мислам дека ќе потраат уште долго време, можеби и еден месец. Не ни преостанува многу друго, она што можев го направив.

Се пријавив за хуманитарен лет, и тоа уште пред три недели. Но, до овој момент немаме никаква информација дали е изводливо тоа да се направи од Италија, Нема друго, мора да бидеме мирни и трпеливи. Ќе помине и ова. Ми недостасува кошарката, но во овој момент најважно е здравјето – порачува Јакимовски од Торино.

Прочитајте и...  Двојаковски нов кошаркар на Академија ФМП

Поврзани вести

АБА Лига: Црвена звезда го доби неизвесното вечно дерби со Партизан

Слободен печат

Саутемптон ја испушти победата против Вулверхемптон

Слободен печат

Лејкерси имаат пеколен план, идното лето доаѓа Јанис

Слободен печат

ВИДЕО: Сите одбрани на Митревски со кои ги излуде ракометарите на Спортинг

Слободен печат

Гвардиола ја означи првата мета во преодниот рок, и не е Меси

Слободен печат

Двојаковски нов кошаркар на Академија ФМП

Слободен печат

Остави Коментар