Изминатата седмица 120 новозаразени со коронавирусот во Охрид, 54 во Струга, 21 во Дебар

Седмичниот билтен на Центарот за јавно здравје од Охрид што ги опфаќа општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа покажува дека во периодот од 24 до 30 октомври лабораториски е дијагностицирано присуство на КОВИД-19 кај 195 лица и тоа кај 120 од Општина Охрид, кај 54 од Струга и 21 лице од Општина Дебар.

Изминатата седмица од вкупно земените 231 материјал за испитување 105 се собрани според епидемиолошки индикации (лица кои исполнуваат критериуми за дефиниција на случај), а 126 материјали зе земени при тестирање со упат од матичен лекар-МОЈ ТЕРМИН

Во Охрид има 232 активни случаја на КОВИД-19, во Струга 101, а во Дебар 58. Во односниот период оздравени се 27 лица од Охрид, 31 лице од Струга и 13 лица од Дебар. Изминатата седмица се регистрирани десет смртни случаи поврзани со КОВИД-19, од кои два во Охрид, пет во општина Струга и три во Дебар.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Обраќање на министерката за одбрана Шекеринска

Кога станува збор за вкупниот биланс од почетокот на епидемијата заклучно со вчерашниот ден КОВИД-19 е регистриран кај вкупно 1860 лица, од кои 702 лица во општините Охрид и Дебрца, 822 лица во општините Струга и Вевчани и 336 лица во општините Дебар и Центар Жупа.

Црниот биланс за целиот период од избувнувањето на епидемијата во односниот регион изнесува 23 починати пациенти од општина Охрид, 75 од општина Струга и 18 од Дебар и Центар Жупа.

Од Центарот за јавно здравје во Охрид предупредуваат дека во овој период коронавирусот е широко распространет во локална трансмисија и со засилена активност, со апел за одговорно однесување и придржување кон мерките и препораките за заштита од Ковид-19.

Прочитајте и...  Нови 1.160 случаи на коронавирус, 30 лица починаа, 1.094 се излекувани

-Во овој момент единствен начин да се спречи инфекцијата и ширењето на вирусот е строго придржување и примена на превентивните мерки за заштита од Ковид-19 и тоа правилна употреба на заштитните маски, одржување социјална и физичка дистанца, избегнување јавни собири и групирања, како и често миење раце, посочуваат од Центарот за јавно здравје – Охрид.

Поврзани вести

Мицкоски најави: ВМРО-ДПМНЕ ќе достави предлог за доверба на Владата во Собранието

Слободен печат

ВИДЕО: Солзи на „Сан Паоло“, сите фудбалери на Наполи излегоа дресови со бројот 10

Слободен печат

Орбан и Моравјецки: Владеењето на правото не може да биде услов за средствата од ЕУ

И.И.

Нови 1.160 случаи на коронавирус, 30 лица починаа, 1.094 се излекувани

Слободен печат

Бошкоски: Храброста на политичарите да ја кажат вистината е прогресивен и потребен чекор

Слободен печат

Бугарија ја цени брзата реакција на македонските власти против провокациите

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian