Излезе „Културен печат“ број 94 во весникот „Слободен печат“

КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 94, во печатеното издание на весникот „Слободен печат“ (21-22.08.2021), во својот стандарден формат на осум страници меѓу содржините од областа на уметноста и културните настани има:

– интервју со американската амбасадорка Кејт Мари Брнз: Силно веруваме дека културата треба да се сподели со светот

– композиторот Панде Шахов и диригентот Паскал Галоа иницираа проект за камерен оперски ансамбл

– фестивалот на анимиран филм „Флипбук филм фестивал“ го пронајде своето вистинско место

– најава на ретроспективна изложба на Тања Балаќ – Уметница со исконски порив да слика

– Струшките вечери на поезијата 2021 ќе се одржат со комбинирана поетска програма

– „Кроација рекордс“ го реобјави поетското издание „Блаже Конески – Проста и строга македонска песна“ на компакт-диск

– Фондацијата „Славко Јаневски“ ја врачи наградата „Роман на годината“ на Владимир Јанковски

– Меѓународната ликовна колонија „Де Ниро“ има 17-годишна традиција градена со истрајност и континуитет

– Фестивалот на нова музика „Здраво млади!“ ќе се одржи во еднодневно издание

– јубилеен концерт на „Фолтин“ во Хераклеја на 21 август

– балерината и балетски педагог Искра Шукарова како кореограф и предавач гостува на фестивал за современ танц во Рига, Латвија

– македонскиот поет и есеист Санде Стојчевски е добитник на високо меѓународно признание на фестивалот „Поетски ноќи во Куртеа де Арџеш“ во Романија

– меѓународната книжевна награда „Наџи Намаан“ е ново признание за македонскиот писател и научен работник Васил Тоциновски

– манифестацијата „100.000 поети за промена“ распиша поетски конкурс и конкурс за постер за 11. издание на Фестивалот.

Видео на денот