21.8 C
Скопје

Изгаснат пожар во близина на манастирот во Матејче

Пожар избувнал во близина на манастирот во Матејче, но целосно е изгаснат, соопштија денеска од РЦУК Куманово. Пожарот избувнал во 15:40 часот и зафатил сува трева на поголема површина под манастирот во Матејче.

Противпожарната единица делувала со едно возило и четворица пожарникари, а во гасењето им помагале и двајца вработени шумари од подрачната единица на „Македонски шуми.

– Пожарот е локализиран околу 18 часот, во тој период почнало да врне дожд и екипите се повлекоа од терен. ТППЕ се вратила во својата единица во 18:15 часот. Од одговорното лице од шумско стопанство известени сме дека нивните вработени што учествуваа во гасење на пожарот, во раните утрински часови повторно ќе направат контрола на истата локација на опожарената површина. Во случај на повторно активирање на пожарот соодветно ќе се делува, наведуваат од РЦУК Куманово.

Вчера, пожарникарите интервенирале и на опожарена сува трева во село Тромеѓа со едно противпожарно возило и тројца пожарникари од 19:35 до 21:15 часот, причината за настанување на пожарот е непозната.

Поврзани вести

Прилепчанецот Ајровски доби притвор откако во камионот што го управувал беа откриени 324 килограми кокаин

МИА Агенција

Изгоре камион кај Струмица

Слободен печат

Битолчанец осомничен за недозволена трговија со дрога

100 санкции за непрописно вградени „фолии” и светлосни и звучни уреди во возила

Слободен печат

Во Тетово апел до граѓаните да се воздржат од пукање на свадби

Слободен печат

Беровчанец ја злоупотребил службената положба и оштетил фирма за 360.000 денари

Слободен печат

Остави Коментар