Истражување во Вашингтон: Жители на развиените земји со најмногу доверба во Меркел, а најмалку во Трамп

Граѓаните на 13 развиени земји имаат поголема доверба во претседателите на Русија и на Кина Владимир Путин и Си Џинпинг отколку на американскиот претседател Доналд Трамп, покажуваат резултатите од анкетата спроведена од независниот истражувачки центар Пју (Pew Research Center) со седиште во Вашингтон.

Истражувањето е спроведено меѓу испитаници од Јапонија, од Австралија, од Канада, од Велика Британија, од Холандија, од Јужна Кореја, од Шпанија, од Италија, од Шведска, од Франција, од Данска, од Германија и од Белгија. Учесниците беа прашани за нивната доверба во лидерите на САД, на Германија, на Франција, на Велика Британија, на Русија и на Кина и нивниот пристап кон меѓународните прашања.

Според резултатите, жителите на 13. држави имаат најголема доверба во германската канцеларка Ангела Меркел (76 отсто од испитаниците), нешто помалку во францускиот претседател Емануел Макрон (64 отсто), а 48 проценти од анкетираните имаат доверба во британскиот премиер Борис Џонсон. Вкупно 23 отсто од испитаниците имаат доверба во Владимир Путин во неговиот пристап кон меѓународните односи, во Си Џинпинг – 19 отсто, и најмалку (16 отсто) во Доналд Трамп.

Прочитајте и...  Дехари: Ја информирав Цароска за можен бојкот на наставата во училиштата во Кичево

Мнозинството од анкетираните кои изразиле доверба во Путин се жители на Италија (37 отсто) и на Германија (31 отсто). Студијата е спроведена по телефон меѓу 13.273 возрасни лица од 13 развиени земји, во периодот од 10 јуни до 3 август.

Прочитај повеќе

Вознемиреност во Градот на светлината: Француски борбен авион предизвика силна детонација при прелет над Париз

Слободен печат

Чавушоглу со предлог до Русија: Сирискиот модел како решение за Нагорно-Карабах

Слободен печат

Франција одлучи: Поранешен лидер на ЕТА ќе биде екстрадиран во Шпанија

Слободен печат

Ивица Коневски: Мицкоски е единствениот одговорен за поразите на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Царовска: Ова е огромна лекција зошто треба да се инвестира во образованието

Слободен печат

Реакција на „Средношколски Глас“ за пропаднатата национална платформа за онлајн учење: Ќе сноси ли некој одговорност за стресот што го трпат учениците, родителите и професорите?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бојан и Марија од „Ај Кју“ ја напуштија Македонија! (ФОТО)

Слободен Печат

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Лавров со повик до Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат