-8 C
Скопје

Интимниот живот на поранешната прва дама на Југославијa, Јованка Броз, на изложба во Нови Сад

Протоколот за соработка меѓу галеријата „Матица српска“ од Нови Сад и Музејот на Југославија во Белград се договорил деновиве, а причина за соработка е реализацијата на изложбата „Колекција на слики од Јованка Броз“.

Работата на овој настан е продолжение на 10-годишната соработка меѓу овие две музејски институции кои покрај многуте заеднички проекти во 2014 го остварија проектот „Уметност и моќ – Пејзажи од колекцијата на Јосип Броз Тито“.

Instagram

Проектот кој го вклучува животот на Јованка Броз премиерно ќе биде прикажан пред јавноста во мај 2022 во галеријата „Матица Српска“ во Нови Сд.

По смртта на Јованка Броз, во „Музеј на Југославија“ пристигнаа нејзини најразлични слики и предмети, а поради лошите услови во кои се наоѓале истите, биле обновени во одделот за конзервација на галеријата во текот на 2019 и 2020 година.

Прочитајте и...  Весна Бејби со емотивна реакција за Милена Радуловиќ: Нема компромис за предатори
Instagram

На оваа изложба ќе бидат претставени дела што зборуваат за интимниот свет на првата дама на Југославија, нејзиниот уметнички вкус и одраз на времето на историските околности во ликовните дела што го сочинувале нејзиниот простор за живеење.

Instagram

Исто така, во план е да се снима серија за Јованка Броз, изборот на актери ќе се прави на просторот на бивша Југославија.

Instagram

Серијата ја подготвува продуцентската куќа „Адреналин“, а сценариото го напиша Милана Влаовиќ Ковачек.

Извршниот продуцент на серијата, Теа Королија, изјави дека серијата „Јованка“ ќе ја следи приказната на главната хероина од човечки аспект.

Instagram

Серијата ќе биде во копродукција со повеќе земји, па затоа предвидено е дека ќе се снима во Хрватска и Србија, како и во Русија и Египет.

Прочитајте и...  ФОТО | Атиџе и Сузана Турунџиева уживаат во возењето со моторна санка: Роденденската прослава продолжува!

Кој ќе ги глуми Јованка и Тито сè уште не е познато за јавноста.

Instagram

„Кастингот ќе го правиме во сите земји што некогаш ја сочинуваа Југославија“, изјави Королија.

Поврзани вести

Дневен хороскоп за 19 јануари: Се наоѓате во период во кој ќе остварите многу соништа

Слободен печат

ФОТО | Во 2021 потребна ви е само една чанта: Ова моделот на годината кој одговара за сите прилики!

Слободен печат

ФОТО: Кајли Џенер ја покажа луксузната бања, фановите ја исмејаа поради еден детаљ

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО: Гледачите се пожалија дека не можат да спијат откако ја гледале серијата за еден од најморничавите сериски убијци

Слободен печат

Не се обидувајте да ги измамите: Хороскопски знаци кои веднаш ги „намирисуваат“ лажговците

Слободен печат

ВИДЕО | Новиот хит на Селена Гомез ќе ве освои од прва: Оваа песна е химна на љубовта!

Слободен печат

Остави Коментар