Имаше шампионски амбиции во НБА лигата, но на крајот доби отказ!

Како што информираа американските медиуми, Док Риверс не е повеќе тренер на Лос Анџелес Клиперс. Успеа да исполни многу свои цели, додека некои други ги загуби од вид.

Адријан Војнаровски на „Твитер“ напиша дека Риверс си заминува од клубот, а набргу потоа и Риверс имаше објава, збогувајќи се со навивачите, играчите и управата, иако имаше уште две години од договорот.

– Благодарност до ЛА Клиперс кој ми дозволи да бидам тренер и им се заблагодарам за поддршката што ми ја пружаа. Кога го презедов тимот, имав цел да направам победничка екипа, дестинација во која секој слободен играч ќе сака да дојде и да ја освоиме шампионската титула. Успеав да исполнам многу од моите цели, додека некои други ги изгубив од вид.

Затоа сум многу разочаран од сè што се случи кога знаете дека вашата екипа има можност да биде шампион, и завршува вака, тогаш не е воопшто лесно. Им се заблагодарувам на сите тренери, играчи и вработени кои беа дел од тимот кога јас бев тренер. Најмногу благодарност до навивачите, заедно поминавме многу и им благодарам што беа дел од ист тим – напиша Риверс.

Прочитајте и...  Ливерпул го чека 10.000 гол во својата историја!

Да потсетиме, Клиперси беа елиминирани во полуфиналето на Западот од Денвер Нагетс иако имаа предност од 3:1 во победи во плеј-оф серијата.

Поврзани вести

18 спортски федерации: Тупурковски и Попоски како нивна приватна забава го сфаќаат олимпизмот!

Слободен печат

Почина еден од основачите на „Комити“, Горан Костадиновски – Гого

Слободен печат

ЛШ заминува во историја: Како ќе изгледа составот на Европската Супер лига?

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ на Лазаров во изборот за гол на колото во Франција!

Слободен печат

УЕФА го најавува историскиот меч Грузија-Македонија

Слободен печат

Јувентус домаќин на Барса во дербито на ЛШ

Слободен печат

Остави Коментар