Има решение за кризата: Француски бизнисмен и предлага на државата да ја продаде Мона Лиза

Франција би можела да ги надомести своите финансиски загуби на сред пандемија дло колку се одлучи да ја продаде сликата со Мона Лиза, пишува „Индепендент“.

Леонардо Да Винчи – Мона Лиза (насликана повеѓу 1503-1506), Лувр, Франција / Фото: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Ваквиот предлог дошол од основачот на компанијата „Фаберновел“, Стефан Дистанган, проценувајќи ја вредноста на сликата на неверојатни 50 милијарди евра.

Леонардо Да Винчи – Мона Лиза (насликана повеѓу 1503-1506), Лувр, Франција / Фото: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Дистанган вели дека во услови кога загубите се толку големи државата треба да размисли за продажба на вреден имот по највисока можна цена.

Вообичаена гужва во Лувр пред Мона Лиза / Фото: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

– Продадете дел од имотот. Таа слика лезно ќе се продаде. Имаме многу други слики. Цената мора да биде навистина висока, за сето ова да функционира. Моите проценки се дека сликата со Мона Лиза би можела да достигне цена од неверојатни 50 милијарди евра иако многумина рекоа дека претерувам, вели Дистанган.

Прочитајте и...  Англиски професор предупредува: Еве како се заразиле шест проценти од инфицираните со ковид-19
Вообичаена гужва во Лувр пред Мона Лиза / Фото: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Љубовен триаголник: Кои биле мажите што ги обожаваше Леонардо да Винчи? (ФОТО)

 

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар