Илјадници луѓе во Ханау протестираа против расизмот и радикалната десница

Демонстрантите минаа низ целиот град при што се задржаа пред двете кафеани во кои беа убиени деветте лица со странско потекло.

Неколку илјади граѓани протестираа против расизмот и омразата кон странците во германскиот град Ханау каде во средата 43-годишен Германец со кненофобични и расистички ставови уби девет луѓе, и на крајот сопствената мајка и себеси.

Демонстрантите кои според полицијата биле околу 3.000 носеа транспаренти „Мора ли некој прво да биде убиен за да се преземе нешто”. Демонстрантите минаа низ целиот град при што се задржаа пред двете кафеани во кои беа убиени деветте лица со странско потекло.

Според досегашните полициски анализи, извршителот бил психички болен и имал расистички погледи. Во меѓувреме, се зголемува притисокот врз конзервативно-популистичката Алтернатива за Германија (АфД), што многумина ја обвинуваат за ширење на атмосферата што овозможува таков вид расистички злосторства.

Прочитајте и...  „МГ Франс“: Од коронавирусот се заразени над 1,6 милиони Французи

Прочитај повеќе

ИПИ: Загрозена слободата на медиумите во Европа во време на здравствена криза

Слободен печат

Над 4.000 новозаразени за еден ден во Германија

Слободен печат

Еуроњуз: Нема сигурен лек за лекување на Ковид-19

Слободен печат

Над 450 илјади заразени, 16.111 починати лица од Ковид-19 во САД

Слободен печат

Денес од 16 часот во продолжен викенд карантин

Слободен печат

Кумуцакос: Правиме се што можеме за здравјето на бегалците и мигрантите на островите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уште една жртва од Ковид-19 во Албанија

Слободен печат

Косово: Тројца новозаразени и еден излекуван од Ковид-19

Слободен печат

Мерката 14.500 плата ќе ја користат и управителите и сопствениците, а бројот на вработени да се задржи наместо до септември до јули

Слободен печат

Топ пет руски митови за НАТО и Ковид-19

Слободен печат

Времето денес сончево со температура до 25 степени

Слободен печат

Министрите за финансии на Еврозоната постигнаа договор за излез од кризата

Слободен печат