И Забрчанец во самоизолација поради контактот со Зекири

Во самоизолација поради дебатата во четвртокот со Мухамед Зекири е и новинарката Душица Мрѓа од Телевизијата 24, додека другиот соговорник, Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека неговиот коронатест е негативен.

По веста дека другарот Мухамед Зекири има позитивен Ковид-19 тест, на препорака на епидемиолозите од денес сум во домашна самоизолација, соопшти националниот кординатор за стратегиски комуникации Марјан Забрчанец на „Фејсбук“.

-Со Зекири бев на состанок одржан во четвртокот попладне, на 1.5 м растојание, со заштитна маска и со соодветна дезинфекција пред и после состанокот. Секако, заради избегнување и најмал ризик, ќе ја спроведам препорачаната самоизолација. Немам никакви симптоми, а ќе се тестирам во текот на неделата. На Мухамед и семејството им посакувам брзо оздравување. Сите да ги почитуваме доследно мерките и препораките на епидемилозите и на тој начин да се заштитиме самите себе и сите околу нас, напиша Забчанец, напиша тој.

Прочитајте и...  Спасовски – Петровиќ: Црна Гора е една од најблиските и најбратските партнери на Северна Македонија и така и ќе остане понатаму

Претходно денеска, поранешниот пратеник на СДСМ Мухамед Зекири, на својот Фејсбук профил објави дека тој, неговата сопруга и тримесечна ќерка се позитивни на Ковид-19..

Во самоизолација поради дебатата во четвртокот со Мухамед Зекири е и новинарката Душица Мрѓа од Телевизијата 24, додека другиот соговорник, Игор Јанушев, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека се тестирал од коронавирус и неговиот резултат е негативен.

Прочитај повеќе

Мисајловски: Треба обнова во културата, во уметноста, во здравството, во инфраструктурата

Слободен печат

Агенцијата за филм го поддржа објективното новинарство, но ќе се спротивстави на нарачаните медиумски хајки каде позадината е личен интерес

Слободен печат

Макрон – Меркел: Поддршка на Србија и Косово во наоѓање решение

Слободен печат

Францускиот суд побара нова медицинска експертиза за смртта на Адама Траоре

МИА Агенција

Катастрофа во Јемен: Повеќе од 10 милиони луѓе се соочуваат со глад

Дурловски: Со ниски даноци, финансиска поддршка ќе овозможиме економски раст (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Јас сум убеден дека овие избори ќе завршат со една голема победа на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Слободен печат

Во 16 општини ќе се формираат регионални „Ковид – центри”

Слободен печат

Болеста Син јазик откриена кај 12 грла овци во две одгледувалишта во Македонски брод и Кичево

Слободен печат

Француската држава ќе се казни со 10 милиони евра ако не го намали загадувањето на воздухот

МИА Агенција

Поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност за полицаецот кој шамараше момче на Партизанска

Слободен печат

Лукашенко: На Белорусија и се заканува распаѓање

Слободен печат