И селекторот го „советува“ Елмас: Јас би ја избрал Италија!

Ангеловски зборува околу евентуалниот нов клуб на нашиот фудбалски „Дијамант“ Елиф Елмас кој до сега настапуваше за Фенербахче.

Нашиот стратег вели дека еден од нашите најискусни репрезентативци и член на Џенова, Горан Пандев го советува Елмас да се пресели во Италија.

– Елмас е добар човек и многу силен играч. Со технички вештини, брз со топката, паметен и со голем карактер – вели Ангеловски.

Запрашан дали Елмас е идниот „Пандев“, Мрме одговори:

– Дали би можел да биде силен како Пандев? Мораме да бидеме свесни кој е Пандев за Македонците, тој е најдобриот македонски фудбалер на сите времиња и затоа мора да биде почитуван. Во тоа дали Елмас би можел да биде „вториот Пандев“ или „следниот Пандев“, ќе покаже времето и рано е сега да се зборува. Како и да е, Елиф ги има сите предуслови да се развива и докажува уште повеќе како играч – додаде селекторот на „црвено-жолтите“.

Елмас се поврзува со трансфер во голем број европски клубови, меѓу нив е и Наполи на славниот тренер Карло Анчелоти.

Прочитајте и...  Родителите на Србинот кој прифати да игра за Косово добија отказ од работа

– Ги има квалитетите да игра во сите национални лиги, да игра било каде. Настапувајќи во Турција за Фенербахче е важен чекор за него. На негово место јас би ја избрал Италија, а таму ги има најдобрите тренери. Исто така и Пандев го советува да игра во Серија А, а таму може самиот да се комплетира како играч. Ги сакам и почитувам Наполи и Анчелоти, но и останатите клубови во Италија. Се надевам дека еден ден Елмас ќе биде еден од најдобрите играчи од средниот ред во Европа – се зборовите на Ангеловски за „Радио Марте“.

Прочитај повеќе

Фјури потежок дури 20 килограми од Вајлдер пред бокс мечот на годината (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона со благослов на Ла Лига ги купува натпреварите

Слободен печат

Вилијамсон е неверојатен: По 10 натпревари влезе во историјата на НБА (ВИДЕО)

Слободен печат

Адвокатот кој два пати го одлагаше Брегзит ќе го брани Манчестер сити

Слободен печат

Родителите на Србинот кој прифати да игра за Косово добија отказ од работа

Слободен печат

Слика на Арсенал која ќе ви ги разубави денот: детето не знаеше кај да оди (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

три × 4 =

Прочитај повеќе

ЛУД РУСИН: Пред “Делиите“ се појави со шал на Партизан (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓорѓев останува во Грасхоперс до 2022 година

Слободен печат

Црвен картон за расизмот во Германија

Слободен печат

Трите причини поради кои Чави не ја прифати понудата на Барселона

Слободен печат

Ѕвездите на ПСЖ го навлекоа бесот на јавноста: Пијани и полуголи само еден ден по поразот од Борусија (ВИДЕО)

Слободен печат

Казната на Сити може да го врати Пеп Гвардиола во Барселона

Слободен печат