Храна со моќни афродизијачки својства

Кои намирници делуваат како природен афродизијак?

Одреден тип на храна се употребува за различни медицински цели, за превенција или лекување на одредени болести, но има и храна која го зајакнува либидото.

Ванила

Достапна во различни форми, ванилата е позната по своите моќни афродизијачки квалитети. Без разлика дали ја јадете или мирисате, ќе го зголеми вашето либидо. Дури и лосион и шампон од ванила делуваат позитивно на либидото.

Боровинки

Освен што се одлични антиоксиданти, боровинките поседуваат неверојатни својства за зголемување на либидото. Боровинките помагаат да се обезбеди здрав проток на крвта, што е добро за либидото. Додадете ги во појадокот или во ручекот, свежи или замрзнати, за да имате пострасна вечер.

Чили

Чили пиперките, освен што се одлични во борбата против стресот, го стимулираат мозокот да произведува ендорфин, кој ви помага да се опуштите. Ако сакате да го зачините вашиот љубовен живот, размислете за додавање на чили во вечерата.

Прочитајте и...  Орангутанката Сандра видела како луѓето ги мијат рацете, па почнала и таа (ВИДЕО)

Јајца

Иако не е препорачливо да јадете јајца во вечерните часови, може да ги додадете во вашиот појадок или ручек. Не само што јајцата се одличен извор на протеини, туку исто така содржат витамин Б5 и витамин Б6, за кои е познато дека ги балансираат половите хормони, помагаат да се релаксирате и да го остраните стресот и анксиозноста.

Темно чоколадо

Темното чоколадо е секаде кадешто има љубов, и со добра причина. Се поврзува со романтиката бидејќи е богато со серотонин, хормон задолжен за чувството на среќа. Темното чоколадо, исто така, помага и да се намали стресот и произведува состојки слични на оние ослободени за време на сексот.

Прочитај повеќе

Андреа Бочели за Велигден ќе пее во Миланската катедрала: Тоа ќе биде молитва за Милано и за цел свет!

Слободен печат

На Северина ѝ годи готвењето на свекрвата: Се здебелив 7 кила! (ВИДЕО)

Слободен печат

Коронавирусот не ги уништува само белите дробови, и друг орган е на удар!

Слободен печат

Роден е Серџо Блажиќ, „The Clash“ го објавија првиот албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат

Хороскоп за 8 април – Раковите ќе имаат проблеми со работата, Водолиите со парите

Слободен печат

Виц на денот – Таблети

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Необични работи кај жените кои ги привлекуваат сите мажи

Слободен печат

Наташа Беквалац објави фотографија додека се бања (ФОТО)

Васко Спасоски

Северина и во карантин може да одржи концерт: Погледнете што се случуваше во куќата на нејзиниот свекор Кеба! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Од интернат до самиот врв на Холивуд: Џеки Чен наполни 66 години!

Слободен печат

На папагалот Хуго не му паѓа тешко карантинот, тој учи нови зборови: Го опоменува сопственикот да стави маска, бидејќи има корона (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Поранешна Мис на Англија има IQ 146: Ја тргна круната и повторно ќе работи како докторка! (ФОТО)

Слободен печат