Германски невролог нема многу оптимистички вести за состојбата на Шумахер: Тој е буден, но тоа е највеќе што може да направи

Германскиот професор по неврологија и човекот кој се грижи за здравјето на Михаел Шумахер, открива нови податоци за состојбата на седумкратниот Формула 1 шампион.

Францускиот канал ТМЦ го емитуваше документарниот филм „Михаел Шумахер: Во потрага по вистината” во кој се открива вистинската состојба на Шумахер но и за прогнозите за здравјето на седумкратниот Ф1 шампион.

Германскиот невролог Ерих Ридерер, кој е дел од медицинскиот тим кој се грижи за здравјето на Шумахер, открива дека поранешниот Формула 1 возач е подобар отколку што беше претходно, но сепак нема многу позитивни вести.
Михаел Шумахер е буден, дише, срцето има добар ритам. Веројатно може и да се седне, дури и да направи некој чекор со помош на луѓето околу него, но не повеќе од тоа – ги кажа Ридерер охрабрувачките зборови, но иднинатата за здравјето на Шумахер не е толку светла.

Прочитајте и...  Не сум комунист, туку Фиделист: Марадона почина на ист ден како и на политичарот на кој му се воодушевуваше

Според германскиот професор по неврологија, седумкратниот Ф1 шампион не е во состојба која може да донесе целосно опоравување.
Мислам дека ова е највеќе што ќе може да направи. Повредите кои ги задоби се трајни и не постои реверзибилен процес кој би го вратил во претходна состојба. Тој е во вегетативна состојба, што значи дека е буден, но не одговара – изјави Ридерер, а пренесува италијанскиот „Кориере дело Спорт“.

Михаел Шумахер доживеа тешка повреда на 29. декември 2013 година откако при скијање на француските Алпи падна и со главата удри во камен. Веднаш падна во кома и поради сериозните повреди итно е префрлен во болница, а потоа и во семејниот дом во Швајцарија, каде веќе седум ипол години се лечи и тоа далеку од очите на јавноста.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Денот кога Марадона танцуваше со топката на загревање

Поврзани вести

ЛШ: „Кралевите“ го бутнаа Интер на работ на елиминација, Аталанта го шокира Ливерпул (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Ова е реален резултат

Слободен печат

Последната фотографија на Марадона: Ја преживеа операцијата на главата но го издаде срцето

Слободен печат

Вардар без шанси против Киелце

Слободен печат

ВИДЕО: Неапол тагува за својот херој и идол: Муралот на Диего „гори“ во тишина

Слободен печат

Не сум комунист, туку Фиделист: Марадона почина на ист ден како и на политичарот на кој му се воодушевуваше

Слободен печат

Остави Коментар