26 C
Скопје

Газдата на Манчестер сити за милион евра си купи шампионски пехар

Станува збор за пехарот кој му се доделуваше на победникот на ФА купот од 1896 до 1910 година.

Англиските ннавивачи кои не го поднесуваат Манчестер сити тврдат дека „граѓаните“ ги купуваат трофеите откако клубот го презеде шеикот од Обединетите Арапски Емирати, Мансур Бин Зајед, кој не жалеше пари за да донесе фудбалери кои ќе го однесат клубот на врвот.

Тоа му успеа и Манчестер сити денеска е еден од најголемите англиски тимови, кој „купува“ трофеи на терените, а сега сопственикот на „граѓаните“ буквално си купи трофеј.

Имено, шеикот Мансур Бин Зајед издвои 1.3 милиони евра за преодниот пехар кој му се доделуваше на победникот на најстарото клупско натпреварувањем ФА Купот, и тоа од периодот помеѓу 1896 и 1910 година.

Овој пехар, шеикот Бин Зајед го купи на аукција која ја организираше аукциската куќа „Bonhams“, а од клубот објавија дека пехарот нема да биде поставен во трофејната клупска сала туку во фудбаскиот музеј во Манчестер.
Тој пехар воедно и е првиот пехар кој Манчестер сити го има освоено, во далечната 1906 година, „граѓаните“ триумфираа во Фа купот.
Интересно е што последен сопственик на овој пехат беше поранешниот газда на Вест Хем, Дејвид Голд, кој потоа го продаде на аукциската куќа.

Поврзани вести

Спалети ќе биде новиот тренер на Наполи и Елмас!?

Слободен печат

Сите спортисти ќе бидат вакцинирани во Токио

Слободен печат

Мијатовиќ: Зидан е виновен за елиминацијата на Реал Мадрид!

Слободен печат

Мурињо посакува шампионска Рома: Кои се желбите на Португалецот?

Слободен печат

Дали Виљареал ќе спречи англиско финале и во Лига Европа?

Слободен печат

Талески го продолжи договорот со Вардар 1961

Слободен печат

Остави Коментар