Фудбалерите на Манчестер сити и Интер денеска во Истанбул за титулата шампион на Европа

фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Истанбул е домаќин на денешното финале од фудбалската Лига на шампионите помеѓу Манчестер сити и Интер кое ќе започне од 21.00 часот.

Главен судија на натпреварот за европската титула во турскиот град ќе биде Шимон Марчињак од Полска.

По речиси две децении, финалето на ЛШ се враќа на Олимпискиот стадион „Ататурк“ кој може да прими 72.000 навивачи.

Љубителите на фудбалот посакуваат реприза на драмата од 2005 година наречена „Чудо од Истанбул“, финалето на ЛШ во кое исто така играа англиски и италијански клуб кога Ливерпул се врати од негатива (0:3) против Милан и на крајот по пенал серијата го освои трофејот.

Во претходните две сезони Сити беше на дофат на единствената титула што му недостига, а сите во клубот се надеваат на трета среќа и историска „тројна круна“ откако сезонава веќе ги освоија Премиер лигата и ФА Купот.

Ова е второ финале за „Граѓаните“ во историјата на Лигата на шампионите, по 2021 година и поразот од Челси.

Од друга страна, за миланските „нераѕури“ ова ќе биде шесто финале, ќе ја бркаат својата четврта титула, последната ја имаа во 2010 година кога во составот беше поранешниот македонски репрезентативец Горан Пандев.

Лига на шампиони, финале

Можни стартни состави –

Манчестер сити: Едернсон, Вокер, Дијас, Аке, Стоунс, Родри, Б. Силва, Де Брујне, Гундоган, Грилиш, Халанд.

Интер: Онана, Бастони, Ачерби, Дармијан, Димарко, Брозовиќ, Барела, Чалханоглу, Дамфриз, Лаутаро Мартинез, Лукаку.

Финалистите ја најaвија битката во Истанбул: Гвардиола го сонува трофејот, Инзаги ја препушта фаворитската улога

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот