Фудбалерите на Катар ја одбранија титулата шампиони на Азија

Фудбалската репрезентација на Катар ја одбрани титулата на Азискиот куп на кој е домаќин, откако во финалето во Доха го совлада Јордан со 3:1.

Сите три гола за катарската селекција ги постигна Акрам Афиф од пенал.

Првиот гол го постигна во 22 минута, вториот во 73 минута, а третиот во петтата минута од судиското надополнување.

Стрелец на единствениот гол за Јордан беше Јазан Ал Најмат во 67 минута од натпреварот.

Со три гола на стадионот Лусаил, Афиф е најдобар стрелец на турнирот со осум погодоци.

Следниот Азиски куп ќе се одржи во 2027 година во Саудиска Арабија.