Фудбалерите на Барса ќе бидат тестирани за коронавирус пред влезот во Италија!

Како што информира „АС“ каталонскиот клуб ќе мора да помине низ ваквата процедува, после сè поголемиот број на заразени на територијата на Италија.

Во пресрет на првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите (вторник, 25. февруари, 21.00 часот) на стадионот „Сан Паоло“ помеѓу Наполи и Барселона ќе бидат преземени безбедносни мерки.

Фудбалерите на Барса ќе бидат тестирани на коронавирус пред влезот во Италија, пренесуваат шпанските медиуми.

Еве кои фудбалери тренерот Кике Сетиен ги повика за дуелот со Наполи: Тер Штеген, Семедо, Пике, Ракитиќ, Серхио Бускетс, Артур, Меси, Нето, Ленглет, Гризман, Брајтвајт (не е регистриран за ЛШ), Де Јонг, Видал, Умтити, Жуниор, Ињаки Пења, Рики Пуиг, Алекс Коладо, Ансу Фати, Роналд Араујо и Серхио Акиеме.

Потсетување повредени се Луис Суарез, Усман Дембеле, Жорди Алба и Серхи Роберто, овој последниот ќе паузира три-четири недели, известуваат од клубот.

Екипата на Барселона в понеделник патува во Италија, а како што информира „АС“ каталонскиот клуб ќе мора да помине низ ваквата процедува, после сè поголемиот број на заразени во оваа држава.

Прочитајте и...  Милан во трката со Јуве и Интер за новиот „Пирло“ (ВИДЕО)

Денеска поради епидемијата на коронавирусот се одигра само два натпревари (Џенова-Лацио 2:3 и Рома-Лече 4:0), а одложени се Аталанта-Сасуоло, Торино-Парма, Верона-Каљари и Интер-Сампдорија. Освен во Серија А, одложени се уште 42 мечеви во аматерските лиги, како и дуелот од Серија Б меѓу Асколи и Кремонезе.

Тестирањето ќе вклучува минување низ просторијата за проверка на телесната температура, а на понатамошни тестови ќе бидат испратени оние кои имаат зголемена температура или треска.

Шпанскиот состав се очекува да тренира нормално во понеделник, а клубот ќе биде во контакт со Наполи и италијанските власти за ситуацијата.

Повеќе од 100 случаи на новиот коронавирус се регистрирани во Италија, пред сè во северниот дел на земјата. Нема пријавени случаи во Неапол. Италијанските власти изолираа повеќе области во Ломбардија и Венето.

Прочитајте и...  Тодоров 14 дена во карантин, во последен момент ја напушти Романија!

Прочитај повеќе

Се јави и Меси: Лажни вести

Слободен печат

Вујовиќ: Само еден човек може да го спаси Вардар

Слободен печат

Тенис сепак ќе се игра, наместо рекет – со џојстик во раката

Слободен печат

Фудбалерите останаа на 68. место на ФИФА ранг листата

Слободен печат

Интересна приказна, херојот на Ливерпул го добил името по Дивац

Слободен печат

Ова докажува колку му недостига фудбалот на Горан Пандев (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Највлијателните луѓе во светот на тенисот: Рожер, Серена, Новак…

Слободен печат

Меси открива кој фудбалер не смеел да го погледне во очи

Слободен печат

Српските фудбалски легенди имаат ќерки вистински убавици (ВИДЕО)

Слободен печат

Бомба, Обрадовиќ си оди од Фенербахче и доаѓа во Барселона

Слободен печат

Очекувано, кошаркарското ЕП во нов термин

Слободен печат

Револуционарен план на ПСЖ за намалување на платите

Слободен печат