7 C
Скопје

Фридом хаус: Северна Македонија останува делумно слободна земја, корупцијата и натаму предизвик

Во извештајот „Слободата во светот 2021“, земјата доби 66 поени од можни сто, што е за три поени напредок во однос на минатата година

Северна Македонија продолжува да се бори со корупцијата и додека медиумите и граѓанското општество се вклучени во интензивниот јавен дискурс, новинарите и активистите се соочуваат со притисоци и заплашувања.

Ова се дел од оценките во најновиот извештај на меѓународната организација, Фридом хаус „Слободата во светот 2021 година: Демократијата под опсада“, а во кој Северна Македонија е оценета како делумно слободна земја.

Годинашната оценка за државата е 66 од можни сто поени, што е за три поени напредок од лани.

Во повеќето сегменти, како што се транспарентноста, слободата на изразување, корупцијата Северна Македонија ги задржува ланските средишни оценки. Напредокот, пак, од по некој поен, е во делот за изборите, за формирањето на владата и за, како што се истакнува, намалените опструкции во работењето на парламентот.

Клучен настан – блокадата за почеток на преговорите со ЕУ

Како главни настани во 2020 година се издвоени ланските парламентарни избори, кои се оценуваат како кредибилни и без поголеми инциденти. Нагласени се и измените во Законот за јавното обвинителство, при што се вели дека биле проследени со контроверзии околу промени на законските одредби во последен миг.

Прочитајте и...  ЗНМ: Уште една срамна пресуда за новинарите за настаните од „27ми април“

Како клучен настан се спомнува и блокадата од бугарската влада со која е стопиран почетокот на преговорите со ЕУ.

Во извештајот се спомнува и пандемијата, при што се објаснува дека се предвидени казни за прекршителите на мерките за заштита од Ковид-19, како и дека против нив не е применето насилство, ниту прекумерна сила.

Напредок по еден поен во три сегменти

Во делот за изборите и формирањето на Владата, има напредок од еден поен. Годинава оценката е 3 поени (од максимални 4), а како причина за напредокот се истакнува дека, иако изборните резултати биле речиси изедначени, формирањето на владата на Зоран Заев поминало регуларно, без позначајни опструкции од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Причина за подобрата оценка, како што се вели, се редуцираните обиди за купување гласови и за заплашување на гласачите

Со три поени, што е за еден поен повеќе од лани, е оценето прашањето дали изборите биле фер и слободни. Причина за подобрата оценка, како што се вели, се редуцираните обиди за купување гласови и за заплашување на гласачите.

Во извештајот се посочува дека има напредок и во функционирањето на законодавните и владините тела. Така, од ланските два, годинава земјата е оценета со три поени (од максимални 4) и тоа поради, како што стои, стабилниот повеќегодишен пад во опструкциите на парламентот.

Прочитајте и...  Индиец се повредил на железничка кај Црвени Брегови кога тројца мигранти се обиделе да се качат во товарен воз

Двојка за борбата со корупцијата

За состојбата со корупцијата, земјата е оценета со двојка (од максимални четири поени). Во извештајот се нагласува дека корупцијата и натаму е сериозен проблем, со потсетување дека е широко распространета неказнивоста на корумпирани владини службеници, вклучително и членови на парламентот и судството.

Останува загриженоста и за ефикасноста и независноста на судството, кое е оценето со два поени, од можни четири. Се вели дека во судството не се спроведени сите реформи ветени од владата

Се додава и дека и покрај пофалбите од ЕУ за стабилниот напредок во реформите, продолжува да се појавува сериозна корупција и скандали во јавните набавки.

Останува загриженоста и за ефикасноста и независноста на судството, кое е оценето со два поени, од можни четири. Се вели дека во судството не се спроведени сите реформи ветени од владата.

Поларизирани медиуми – новинарите под закани

Состојбата со слободата на медиумите е оценета со три поени, од можни четири. За новинарите се вели дека и натаму се изложени на политички притисок и вознемирување, како и дека и сè уште има пријави за физички напади врз нив.

Прочитајте и...  Франција ќе ја користи вакцината на „Џонсон и Џонсон“ само за лица постари од 55 години

За медиумите, пак, се вели дека се длабоко политички поларизирани и дека содржината на приватните медиумски куќи е под силно влијание од политички или бизнис интереси.

Дискриминација и мали можности за индивидуален напредок

Во однос на човековите права, дискриминацијата, заштитата од сексуално вознемирување се вели дека и покрај постоечката легислатива, проблемот и натаму постои.

Во делот со економските слободи и можности, пак, се вели дека поради неконтролирана корупција, намалена е можноста за напредок на индивидуата кон подобро платени позиции

За правната заштита против овие појави, земјата е оценета со два поени. Притоа се истакнува дека особено е дискриминирана ромската популација и тоа најчесто на полето на вработувањата.

Во делот со економските слободи и можности, пак, се вели дека поради неконтролирана корупција, намалена е можноста за напредок на индивидуата кон подобро платени позиции. Како проблем се нагласува и трговијата со луѓе и се додава дека се намалила владината поддршка за невладините организации што се грижат за жртвите од трговија со луѓе.

Преземено од Гласот на Америка

 

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар