ФОТО+ВИДЕО: Силно полициско обезбедување под Кале, се чекаат бугарските делегации

Силно полициско обезбедување низ скопската чаршија/Фото: Слободен печат/Драган Митрески

Откако заврши официјалниот дел на честувањето на 151-годишнина од раѓањето на македонскиот великан и револуционер Гоце Делчев, под Кале околу црквата Св. Спас останаа полициските единици кои го обезбедуваат гробот на Гоце Делчев, во исчекување на бугарските делегации.

Локацијата на надлетува и полициски хеликоптер.

Полициски хеликоптер над локацијата/Фото: Слободен печат/Драган Митрески

Според најавата почит на гробот на Гоце Делечев официјално ќе одадат бугарскиот вицепремиер задолжен за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев и неговиот заменик Венцислав Катинов.

За пристугнување на претставници на бугарски здруженија и политичари од Република Бугарија имаше најави преку социјалните мрежи, но според досегашниот протокол, ќе има проверки на сите граѓани кои ќе сакаат да пристапат кон гробот на Гоце Делчев.

Репортерите на „Слободен печат“ од теренот јавуваат дека полицијата не дозволува пристап на група граѓани кои се кај мостот Гоце Делчев и пеш се обидуваат да пристигнат до Св. Спас.

Група граѓани блокирани под Кале/Фото: Слободен печат/Мето Здравев

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот