ФОТО: Владиците Петар и Григориј меѓу гостите на Руската амбасада за Денот на Русија

Фото: Посольство России в Северной Македонии/Амбасада на Русија во С. Македонија / Фејсбук

Руската амбасада во Скопје, по повод националниот празник – Денот на Русија, одржа прием на кој, меѓу бројните гости, присуствувале и двајца митрополити на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) – преспанско-пелагонискиот, Петар и кумановско-осоговскиот, Григориј.

Како што објави амбасадата на Фејсбук, амбасадорот Сергеј Баздникин меѓу другото изјавил и дека „Русија е среќна за возобновувањето на евхаристичкото заедништво, откако минатата година Руската православна црква, прва по одлуката на Српската православна црква, ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА“.

Фото: Посольство России в Северной Македонии/Амбасада на Русија во С. Македонија / Фејсбук

Амбасадата го објави целото обраќање на Баздникин на свеченоста, во кое тој ја објаснува и ја правда руската инвазија врз Украина, меѓу другото.

Фото: Посольство России в Северной Македонии/Амбасада на Русија во С. Македонија / Фејсбук

„Денес Русија повторно треба да се бори за слобода и независност. „Колективниот Запад“ минатата година премина од лошо прикриено непријателство во однос на нашата земjа кон фактичко учество во конфликтот на страната на Киев. Криејќи во исто време зад Украина – всушност, неодвоив дел на Рускиот свет – коjа беше претворена во „анти-Русија“, во алатка за еднократна употреба за да ни нанесе максимална штета, „стратешки пораз“,“, рекол Баздникин пред присутните на свеченоста.

Фото: Посольство России в Северной Македонии/Амбасада на Русија во С. Македонија / Фејсбук

„Убеден сум дека сите присутни разбираат што се случува во текот на специјалната воена операција, за што се борат Вооружените сили на Русија. На оние кои до неодамна нè уверуваа во добри намери и желби за развивање на заемно корисна соработка, а сега шират русофобна пропаганда и испраќаат оружје на исток за да убиваат Руси, им потсетам: ние ги браниме нашата земја и нашиот народ.
Ќе продолжиме да го правиме тоа – доследно и ефикасно“, додал амбасадорот.

Фото: Посольство России в Северной Македонии/Амбасада на Русија во С. Македонија / Фејсбук

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот