ФОТО+ВИДЕО: Врие низ улиците на Шпанија, повредени 29 полицајци

Жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите против новите ограничувања воведени во врска со пандемијата на коронавирус, избувнаа од вчеравечер во повеќе градови низ Шпанија, јавија шпанските медиуми.

Немири избувнале во Барселона, Билбао, Бургос, Сантандер, Валенсија и Леон. Според извештаите во медиумите, 29 полицајци и седум демонстранти биле повредени, а 32 лица биле уапсени.

Полициските агенти се соочуваат со демонстрантите за време на протестот против ограничувањата наметнати поради сузбивање на коронавирусот, Бургос, Шпанија/Фото: EPA-EFE/Santi Otero

Во многу случаи, се чини дека насилството го поттикнале екстремно десничарските групи поврзани со фудбалски клубови, според полицијата.

Дневниот весник Ла Вангардија и државната телевизија РТВЕ објавија дека стотици луѓе се тепале со полицајците во Барселона до доцна во ноќта.

Демонстрантите палат во знак на револт/Фото: EPA-EFE/Santi Otero

Тие фрлаа тули кон полицајците, запалиле канти за отпадоци и ограбиле неколку продавници. Уапсени се 12 лица.

За насилството полицијата ги обвини членовите на навивачкиот клуб Боиксос Ноис (Луди момчиња) од фудбалскиот клуб Барселона. Слични инциденти се случиле и во други градови.

Во Вилафранка дел Пендес во Каталонија, околу 120 млади луѓе повикувале на „ослободување“ од ограничувањата и се обиделе да упаднат во градското собрание, објави „Ла Вангуардија“.

Жестоки судири со полицијата, Шпанија/Фото:EPA-EFE/Santi Otero

Шпанија е една од најтешко погодените земји во Европа.

Парламентот во четвртокот го одобри продолжувањето на вонредната состојба во земјата до 9-ти мај. Неколку региони се затворени за патување. Жителите на Каталонија не смеат да ги напуштаат своите градови за време на викендот.

Многу градови, вклучително и Барселона, вовеле полициски час во текот на ноќта.

Училиштата и градинките сè уште се отворени, но рестораните, театрите, кината и спортските сали мораа да ги затворат вратите.

Видео на денот