ФОТО+ВИДЕО: Трамп и Бајден одново ќе ги одмерат силите

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, ќе ја имаат последната дебата ноќва, 12 дена пред претседателските избори на 3 ноември. Дебатата ќе се одржи на Универзитетот Белмонт во Нешвил, Тенеси, во 20 часот по локално време.

Дебатата ќе има шест тематски сегменти во кои секој кандидат ќе има две минути да одговори на прашањата што му ги постави модераторот и водител на NBC, Кристен Велкер. Темите ќе бидат: борба против ковид-19, американското семејство, раса во Америка, климатските промени, националната безбедност и лидерството.

Трамп и Меланија со хеликоптер ја напуштаат Белата куќа/ Фото: EPA-EFE/Chris Kleponis / POOL

Во секој случај, ова е последна шанса на Трамп да ја поништи многу убедливата предност што ја има Бајден во скоро сите анкети.

Што се однесува до електронските гласови (засновани на победи во одделни држави), Бајден во моментов може да смета на 232 електронски гласови, 10 повеќе отколку пред првата дебата, а Трамп само на 125. Сепак, за преостанатите 181 електорски глас, неизвесно е кој ќе ги добие.

Прочитајте и...  Стигнаа резултатите од втората руска вакцина: Нема компликации кај доброволците

Нивната прва дебата се одржа кон крајот на септември и беше многу хаотична. Со цел да се избегне фонијата од првата дискусија, микрофоните ќе бидат исклучени на кандидатот кој нема да има збор во одреден момент.

Трамп често му упаѓаше во збор, а Бајден (77) го нарече 45. претседател на САД за „лажливец“, „расист“ и „кловн“, додека претседателот му одговори дека во него нема воопшто интелигенција.

Трамп и Меланија со хеликоптер ја напуштаат Белата куќа, се упатуваат кон Нешвил, Тенеси/ Фото: PA-EFE/Chris Kleponis / POOL

Нема индикации дека овој пат тонот на дебатата, што се одржува во петок вечер по средноевропско време, може да биде пољубезен или конструктивен. Двајцата кандидати ќе бидат одделени со плексиглас поради заштита од ковид-19, што не беше случај на првата дебата.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Нема одложување на хроничните интервенции, вели Филипче

Поврзани вести

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

МИА

Виктор Мизо: Буџетот на државата не е неисцрпен бунар

МИА

Седумдесет и шестгодишен струмичанец со бастун во рака ги мотивира младите да даруваат крв

МИА

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

На денешен ден – 28 ноември

Слободен печат

Денеска се празнуваат светите маченици и почнуваат Божиќните пости

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian