ФОТО | Миа Костова: Кога ме стига паничен напад и се прашувам дали ќе умрам на масава!

Instagram
Фото: Принтскрин / Instagram

Македонската водителка и инфлуенсерка Миа Костова отсекогаш важела за личност која нема проблем да сподели приватни и интимни детали од сопствениот живот.

Несомнено е дека Миа има своја „армија“ од следбеници кои љубопитно го следат нејзиното секојдневние, но поради веќе препознатливата брутална искреност за секојдневни теми, од јавниот како и од приватниот живот ги доби симпатиите на нејнзите фанови на социјалните мрежи.


Костова секогаш е искрена кога е во прашање менталното здравје, а притоа и за нејзината психолошка состојба. Живееме во бурно и динамично време, а паничните напади се борба со која се соочуваат многу лица независно од пол, возраст и секако животно искуство.

Миа со цел да им помогне на сите кои живеат со панични напади, анксиозност, депресивни мисли… отворено зборува на тие теми и споделува како таа се чувствува со цел да допре до сите на кои им е потребна таа поддршка, а притоа и да ги охрабри да побараат помош од стручно лице, семејството и пријателите.


Тоа е обемна и сериона тема на која Миа неодамна проба да допре до многу корисници на социјалните мрежи со вклучување во живо и одговарање на анонимни прашања поврзани со менталното здравје во придружба на гешталт психотерапевт.

Секако, на моменти сето тоа знае да го пренесе на интересен и хумористичен начин, со цел повторно да ги охрабри сите свои следбеници кои се соочуваат со овој проблем да не се обесхрабруваат и секако да се борат.

Фото: Принтскрин / Instagram

Неодамна на својот инстаграм профил Миа објави едно кратко видео на кое покажа како се чувствува кога доживуваат паничен напад, но секако во нејзин стил и малку хумор во целата ситуација.

Кога ме стига паничен напад и се прашувам дали ќе умрам на масава, стои во описот на објавата на Миа која успеа да расположи многумина, но и да помогне на поголем број луѓе.

Видео на денот