Филипче од Охрид: Младите здравствени работници активно се вклучени во креирањето на здравствените политики

Министерот за здравство Венко Филипче денеска се сретна со специјализантите и младите лекари од Општата болница, Здравствениот дом, Специјализираната болница за превенција, лекување и рехабилитација на кардиоваскуларни заболувања „Свети Стефан” и Специјалната болница за ортопедија и травматологија „Свети Еразмо” од Охрид.

Средбата беше искористена за запознавање со мерките што се спроведуваат во рамки на Министерството, како и да се слушна предлози и мислења на лекарите во насока на унапредување на здравствениот систем.

-Младите здравствени работници активно се вклучени во креирањето на здравствените политики, затоа што само тие можат да кажат кои мерки и политики се најдобри за младите специјализанти, лекари, медицински сестри. Изминатиот период направивме многу за да ги мотивираме и да бидат задоволни од својата работа. Спроведовме низа активности. Со измените кои ги направивме во Законот за здравствена заштита, го сменивме времето што специјализантот треба да го одработи во установата по завршување на специјализацијата во траење еднакво на должината на траењето на специјализацијата, како и намалувањето на висината на средствата што треба да ги надомести специјализантот ако предвреме ја напушти установата, потенцираше министерот Филипче, истакнувајќи дека е напуштено времето на како што истакна „лихварски договори”.

Прочитајте и...  Од мај Агенцијата за вработување нема официјални податоци за бројот на невработени лица

Како што рече, за четиригодишниот период 2019-2022 одобрени се илјада специјализации и супспецијализации, како и платен труд за приватните специјализанти се платени за својот труд. Истовремено е дадена согласност за пет илјади вработувања во здравстввениот систем.

Според Филипче, направени се напори за соодветно  вреднување и мотивирање на младите лекари, се со цел да се почувствуваат дека се  дел од тимот, од системот.

-Отворивме можности секој млад здравствен работник својата иднина да ја гледа во јавното здравство. Сега, веднаш по добивањето на лиценца, вратите на младите им се отворени за работа со пациенти. Согласно измените во Законот за здравствена заштита тие треба да поминат на работа шест месеци во јавните установи во дејностите на итна медицинска помош, патронажна дејност и поливалентна патронажа”, рече министерот Филипче.

Прочитајте и...  Ученик во Берлин позитивен на коронавирусот, цело одделение во изолација

Кога станува збор за примањата на здравствените работници, министерот потсети дека за 40 проценти се зголемени платите на лекарите специјалисти, од 20 до 23 проценти на медицинските сестри, покачување на платите на општите лекари до 25 отсто.

-Со вистинските здравствени политики ќе продолжиме и во следниот период. Инвестирањето во младите е најважно, затоа што тие се иднината во јавното здравство. Продолжуваме со зголемувања во платите и надоместокот за дежурства, подобрување на условите во здравствените установи и набавување на најсовремена медицинска опрема, истакна Филипче.

Прочитај повеќе

КЛАСТЕР „Тајна мала свадба Кичево“: Корона фатил младоженецот, невестата е суспектна ама во анкетите не кажале „да не пукне брука“!?

Мирослава Бурнс

Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Слободен печат

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат

Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дел од Карпош без вода

Слободен печат

Милановиќ во приватна посета на Албанија по покана на Рама

Слободен печат

Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Кичево: Четворица новозаразени и шестмина оздравени од Ковид-19

Слободен печат

Граѓаните бараат спас од Вардариште

Во Кина откриле коронавирус на пакети со замрзнати морски ракчиња од Еквадор

Слободен печат